bodmi v diskusii o novele volebného zákona o voľbách do NR SR, ktorú včera schválilo 78 poslancov zo 143 hlasujúcich. Proti novele hlasovalo 62 poslancov, zdržali sa dvaja poslanci ZRS J. Garai, K. Kolník a poslanec J. Pribilinec. "Je to ako boxerský zápas, ktorého pravidlá zmení rozhodca pred gongom," vyhlásil v rozprave poslanec J. Langoš. S poukázaním na historické udalosti zdôraznil, že "nedemokratický volebný zákon ustanovil diktatúru". Za kroky diktátorského režimu Langoš označil novembrovú noc 1994, zavlečenie občana do cudziny, zavraždenie R. Remiáša, protiústavné vylúčenie poslanca z NR SR a zmarenie referenda. Návrhom novely volebného zákona sa zavádza jeden volebný obvod pre celé územie štátu. Poslanci vypustili z návrhu novely viacero zjavne protiústavných ustanovení, napríklad obmedzujúcich volebné právo osôb vo výkone väzby alebo zadržaných, ako aj podmienku, aby na kandidátnej listine mohol byť uvedený iba člen politickej strany. Bol prijatý návrh J. Cupera, podľa ktorého obec najneskôr do 25 dní pred dňom volieb určí miesto a čas konania volieb a o týchto skutočnostiach oboznámi každého voliča.
(Dokončenie z 1. strany)
Prijatie návrhu M. Gbúrovej znamená, že najneskôr do 20 dní pred dňom volieb obce pošlú každému voličovi zoznam zaregistrovaných kandidátov. Predmetom kritiky zo strany opozície bola aj možnosť doplniť chýbajúcich členov okrskovej volebnej komisie prednostom príslušného okresného úradu nestraníkmi. Kvórum potrebné pre vstup politickej strany do parlamentu bez ohľadu na to, či je v koalícii, je päť percent. SNS, ktorá sa v uplynulých dňoch viackrát vyslovila za vedenie predvolebnej kampane aj v súkromných elektronických médiách, nepredložila pozmeňovací návrh, ktorý by takúto možnosť v novele zakotvil. Poslanci neakceptovali návrh M. Ftáčnika (SDĽ), aby v čase volebnej kampane aj súkromné elekronické médiá mohli odvysielať do šesť hodín diskusných relácií v súlade so svojou platnou programovou skladbou. Parlament však prijal pozmeňovací návrh Ľ. Muškovej (HZDS), ktorý sprísňuje sankcie a pokuty za porušenie zákona o voľbách. Podľa jej návrhu bude možné udeľovať pokutu od 50 tisíc do 5 mil. korún alebo najviac na mesiac pozastaviť program, v ktorom došlo k porušeniu zákona.
"Odobratím týchto právomocí Ústrednej volebnej komisii vytvárate podozrenie, že voľbu budú neregulárne a nebudú čisté," podotkol M. Bugár. M. Benčík (SDĽ) v diskusii poznamenal, že "niet politickej vôle hľadať kompromis, aby vyhovoval čo najširšiemu politickému spektru". P. Hrušovský (KDH) k výhradám vládnych poslancov, že v čase Moravčíkovej vlády sa tiež krátko pred voľbami menil volebný zákon, vyhlásil: "Áno, ale novela zásadným spôsobom nemenila volebný systém, riešila len technické nedostatky. My sme neohrozovali demokratickosť volieb. Nesťažovali sme politickým stranám politickú súťaž, neobmedzovali sme kompetencie samosprávy a neposilňovali sme kompetencie štátu, neoslabovali sme občana o možnosť informovanosti pred voľbami."
Hrušovský ďalej uviedol, že bude fackou 400 tisíc občanom, ktorí o. i. podpísali petíciu za spravodlivý volebný zákon, ak poslanci neuposlúchnu ich žiadosť. Zdôraznil, že viaceré ustanovenia v návrhu novely sú v rozpore s ústavou a medzinárodnými dokumentmi. Poslanec HZDS J. Cuper vyhlásil, že koalícia je s návrhom novely volebného zákona spokojná a že novela nevyhovuje len "resuscitačno-rehabilitačnému subjektu" SDK pre skrachovaných politikov.
Autor: SME-sp