BRUSEL, LONDÝN - Londýn údajne uvažuje o tom, že v procese reformy EÚ predloží návrh, podľa ktorého by na čele únie stál nový orgán, akási super rada podľa vzoru BR OSN, so stálym zastúpením troch najsilnejších európskych štátov. Nemecko, Francúzsko a Británia by mali mať garantované stále a ostatní členovia únie iba rotujúce členstvo, napísal denník Finnancial Times.
Článok v britskom denníku vyvolal ostrú polemiku, Európska komisia takúto myšlienku okamžite odsúdila. „Bolo by to v protiklade so základnou myšlienkou zmluvy o EÚ, podľa ktorej sú si všetky členské štáty rovné,“ reagoval hovorca EK Jonathan Faull. Napokon sa od návrhu dištancoval aj Londýn. Zatiaľ čo denník tvrdí, že Británia sa ešte nerozhodla, či bude takýto návrh presadzovať v rámci svojej európskej politiky, hovorca ministerstva zahraničných vecí včera vyhlasoval, že myšlienku super rady Londýn už zavrhol. Informácie v denníku sú podľa hovorcu premiéra dokonca nepravdivé. „Podporujeme reformu EK, ale na báze rovnosti všetkých členov,“ vyhlásil hovorca.
O kľúčových veciach teraz v EÚ teraz rozhoduje Európska rada, teda summit šéfov štátov a vlád. Podľa predstáv Londýna opisovaných v denníku Finnancial Times by super rada zjednodušila rozhodovanie v EÚ a zabránila ochromeniu únie po jej rozšírení o desať krajín.
Táto otázka sa už vynorila aj minulý rok v novembri, keď chcel britský premiér Tony Blair pozvať na neformálne stretnutie o Afganistane najskôr len svojho nemeckého a francúzskeho partnera. Po protestoch z ostatných hlavných miest napokon zaradil na zoznam hostí aj zástupcov z Talianska, Španielska, Holandska a Belgicka. (tasr, reuters)