
Izraelské tanky včera obsadili palestínske mesto Tulkarím. FOTO - REUTERS
„určitý čas“. Vojaci tu prehľadávali domy a zatkli približne dvadsať Palestínčanov, z toho troch aktivistov skupiny Hamas. Podľa palestínskych nemocničných zdrojov bol počas operácie zabitý jeden Palestínčan a deväť ďalších utrpelo zranenia. Jeden z veliteľov akcie, plukovník Jair Golan oznámil, že operácia v Tulkaríme potrvá niekoľko dní, kým Izraelčania nepozatýkajú hľadaných teroristov. Armáda však podľa neho neostane v tomto meste natrvalo. Podľa Izraela bolo toto mesto „centrom teroristických aktivít“.
Palestínska samospráva považuje tento krok za nebezpečný precedens a hľadá pomoc v zahraničí. Chce požiadať o zvolanie mimoriadneho zasadania BR OSN. List palestínskeho prezidenta Jásira Arafata so žiadosťou o pomoc dostala včera aj ruská diplomacia. Arafat v ňom písal o „mimoriadne nebezpečnej situácii, ktorú zavinila agresia Izraela“. „Operáciou v Tulkaríme prekročili Izraelčania všetky hranice,“ povedal Arafat novinárom v Ramalláhu.
Izraelská armáda včera ešte viac posilnila obkľúčenie sídla palestínskeho vodcu v Ramalláhu, v ktorom je uväznený od začiatku decembra. Včera ho v ňom navštívila skupina palestínskych intelektuálov, ktorým povedal, že i napriek ťažkostiam, s ktorými v súčasnosti zápasí, stále sa drží myšlienky na založenie palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom. Arafat dokonca vyslovil želanie stať sa mučeníkom v boji za tento cieľ. „Ako že je Boh nado mnou, vidím ho prichádzať, či budem živý, alebo po svojej mučeníckej smrti. Kiež by mi Boh dal poctu mučeníctva v mojej vytrvalosti v mene Jeruzalema,“ vyhlásil Arafat.
Palestínčania obviňujú Izrael, že sa snaží odstaviť Arafata od moci a v izraelských médiách sa už dokonca objavili správy, že palestínsky vodca sám uvažuje o odstúpení. Ministri z pravicového bloku Likud cez víkend žiadali, aby Arafata vypovedali z palestínskych území. Proti tomu sa ostro ohradil izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres v mene koaličného partnera Likudu Strany práce. Izraelská vláda popiera, že by chcela zvrhnúť Arafata alebo znovu obsadiť palestínske územia, aj keď si to radikálna časť izraelskej pravice želá.
Izraelský vpád do Tulkarímu bol pravdepodobne poslednou akciou zo série odvetných opatrení po piatkovom útoku palestínskeho ozbrojenca v Hadere. Palestínčan, ktorý podľa Izraela prišiel z Tulkarímu, v tomto severoizraelskom meste postrieľal šesť osôb a ďalších 40 zranil, keď vtrhol na rodinnú oslavu.
Počas palestínskej intifády izraelská armáda viackrát na určitý čas vnikla na územie pod palestínskou správou. Väčšinou sa iheď po skončení akcie - ktorá pozostávala zo zdemolovania objektov, ktoré mohli slúžiť ostreľovačom, alebo zatýkania podozrivých osôb - stiahla. Inokedy ako napríklad koncom roka ostala v šiestich mestách niekoľko týždňov. Včera sa však stalo po prvý raz, čo sa armáda zmocnila kontroly nad celým mestom. (čtk, reuters, kl)