Karzaj neodíde z Tokia naprázdno

Kým americká armáda v zapadnutých afganských provinciách stále neúspešne poľuje po superteroristovi Usámovi bin Ládinovi a jeho talibanskom patrónovi mulláhovi Umarovi, v Tokiu sa zišli predstavitelia šesťdesiatich štátov a organizácií. Medzinárodná ...


Mladý Afganec si dal pauzu pri oprave zničeného domu v Kalakáne pri Kábule. Jeho dedina bola ešte nedávno na bojovej línii. Tak ako jeho domov, i celá krajina potrebuje pomoc. FOTO - REUTERS



Kým americká armáda v zapadnutých afganských provinciách stále neúspešne poľuje po superteroristovi Usámovi bin Ládinovi a jeho talibanskom patrónovi mulláhovi Umarovi, v Tokiu sa zišli predstavitelia šesťdesiatich štátov a organizácií. Medzinárodná konferencia darcovských krajín za účasti dočasného afganského premiéra Hamída Karzaja by mala koordinovať pomoc a nájsť 10 miliárd dolárov, ktoré táto stredoázijská krajina potrebuje, aby vôbec mohla používať označenie štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Účet nesú štyria

Hosťujúcou krajinou konferencie je Japonsko. O účet za obnovu Afganistanu sa však podelí s Európskou úniou, USA a Saudskou Arábiou, ktoré sa už včera podľa agentúr dohodli na sume tri miliardy dolárov. Japonský premiér Džuničiro Koizumi ponúkol takmer pol miliardy dolárov na nasledujúceho dva a pol roka. BBC pripomína, že Tokio humanitárnu pomoc využívalo ako prostriedok vplyvu.

EÚ tento rok ponúka pol miliardy dolárov a Washington okrem rozmrazenia starých afganských aktív ďalších 300 miliónov USD. Spojené štáty pritom argumentujú, že už dostatočne prispeli k oslobodeniu krajiny od Talibanu. „Nebudeme bojovať o prvé miesto najväčšieho darcu,“ citovala agentúra Reuters americké zdroje.

Karzaj pricestoval do Tokia zo Saudskej Arábie, kde ho tamojšia šľachta uistila, že ho nenechá odísť „suchého“. Korunný princ Abdulláh mu podľa BBC v Rijáde prisľúbil okamžitých 20 miliónov USD a v Tokiu saudskoarabská delegácia Afgancov informovala o ďalších 220 miliónoch USD počas nasledujúcich troch rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Nevedia, koľko treba

Hoci účastnícke krajiny prejavili dostatočnú ochotu darovať Afganistanu na pohľad značné sumy, dočasná kábulská vláda sa ešte zjavne nedohodla na veľkosti finančnej injekcie. Vraví, že potrebuje peniaze na rekonštrukciu, bezpečnosť či prácu pre bývalých bojovníkov, ale do Tokia prišla s hmlistými predstavami.

Dočasný afganský minister pre plánovanie Hadží Muhammad Mohakík tvrdí, že krajina bude potrebovať 45 miliárd dolárov. Možno si tak chcel iba vytvoriť manévrovací priestor, keďže jeho oveľa „skromnejší“ kolega - minister pre obnovu Amín Farhang - žiadal „iba“ 9 miliárd USD. To je však cifra, ktorá ešte nenaštartuje zdemolované hospodárstvo.

Farhangov odhad je bližšie k číslam z predbežného posudku z OSN, zo Svetovej banky a z Ázijskej rozvojovej banky, ktoré hovoria o 15 miliardách na nasledujúcich desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná je bezpečnosť

Ponúkaná pomoc však nie je zadarmo. Darcovia žiadajú, aby Kábul vypracoval plán na zabezpečenie demokracie, občianskych práv a boja s drogami, keďže až 90 percent európskeho „heroínového“ trhu pokrývajú práve afganské plantáže.

Hlavnou prioritou je pre darcov bezpečnosť - nielen pre zahraničných pracovníkov, ale pre samotných Afgancov. Takáto požiadavka znamená vybudovanie polície, justičného systému, odmínovanie a najmä zber zbraní v krajine, kde má kalašnikov pod matracom každý druhý chlap. Až v druhej fáze sa má podľa BBC zahraničná pomoc sústrediť na obnovu ciest, komunikácií, mostov či elektrární.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 398
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 155
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 263
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 251
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 645
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 527
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu