VIEDEŇ, PRAHA – Včera večer sa v Rakúsku skončila petičná akcia proti českej atómovej elektrárni Temelín. Prvé výsledky mali byť známe neskoro večer, odborníci predpovedali takmer milión podpisov.
Napriek tomu by nemala mať iniciatíva ultrapravicových slobodných výraznejší dosah. Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel a jeho ľudovci totiž v žiadnom prípade nechcú pre Temelín blokovať vstup Českej republiky do Európskej únie. Práve to je však skutočný cieľ slobodných a ich bývalého predsedu Jörga Haidera.
Aj preto sa slovný spor medzi Viedňou a Prahou dostal do roviny vnútropolitického zápasu. Haider bude mať vďaka Temelínu milión hlasov, ktorými môže tlačiť na Schüssela. Analytici tvrdia, že petičná akcia je len prostriedkom, ako sa chce Haider dostať do čela vlády.
Tlak na Schüssela chcú slobodní zvýšiť v parlamente. Ten totiž musí o petičnej akcii, ak ju podporí viac ako stotisíc voličov, rokovať. Parlament ju pravdepodobne nepodporí, ale haiderovci chcú, aby poslanci hlasovali menovite.
Rakúsko-český spor dostal vnútropolitický rozmer aj v Čechách. Postaral sa o to najmä premiér Miloš Zeman, ktorý celý minulý týždeň útočil na Haidera. Podľa českých politológov za tým nie je nič iné ako snaha jeho sociálnych demokratov pritiahnuť nacionalisticky ladené vrstvy voličov. Celkom jednoznačne to potvrdil šéf ČSSD Vladimír Špidla, keď zaútočil na predsedu ODS Václava Klausa. Klaus sa podľa neho inšpiruje Haiderom a tým škodí Českej republike.
Celkom pokojná zatiaľ zostáva Európska únia. Spor podľa hovorcu Európskej komisie Jeana-Christopha Filoriho nemá žiaden vplyv na vstup Prahy do únie. „Nevidím, v čom by tieto slovné roztomilosti ohrozovali pokrok a úsilie Českej republiky,“ povedal.
Viac na 10. strane
(kos)