čného summitu v britskom meste Birmingham.
Problém uľahčenia situácie najzadĺženejších štátov sveta vyzdvihol za hlavnú tému trojdňového summitu britský premiér Tony Blair. Jeho iniciatíva, podporená americkým prezidentom Billom Clintonom a francúzskym prezidentom J. Chirakom, však stroskotala na odpore Nemecka a Japonska a účastníci summitu nenašli spoločnú líniu na riešenie tohto problému. Vedúci predstavitelia ôsmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta G8 v záverečnom vyhlásení vyzvali ázijské krajiny najviac postihnuté krízou, aby prijali sociálne opatrenia na "pomoc najchudobnejším a najzraniteľnejším obyvateľom". Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že popri ekonomickej a finančnej reforme musia dotyčné krajiny prijať isté opatrenia, ale zároveň musia myslieť aj na záujmy krízou najviac postihnutých ľudí. Nutnosť politických reforiem v Indonézii bola ďalším odkazom prezidentov a premiérov priemyselných veľmocí, ktorí ďalej odsúdili jadrové pokusy vykonané v Indii minulý týždeň, upozornili Belehrad na možnú väčšiu medzinárodnú izoláciu pre krízu v Kosove a vyjadrili znepokojenie nad dlhodobým prerušením mierového procesu na Blízkom východe.
Účastníci summitu vyjadrili hlboké znepokojenie nad výbuchom násilia v Indonézii a ľútosť nad stratami ľudských životov. Indonézske úrady vyzvali, aby sa zdržali použitia sily v snahe nastoliť poriadok v krajine a rešpektovali ľudské práva. Odsúdenie jadrových pokusov Indie však na birminghamskom summite nebolo umocnené prijatím sankcií proti indickej vláde.
Skupina G8 v prijatom dokumente ďalej pohrozila Belehradu väčšou medzinárodnou izoláciou, pokiaľ Juhoslovanská zväzová republika nezačne "skutočný politický proces" riešenia krízy v juhosrbskej oblasti Kosovo. Pokiaľ však juhoslovanská vláda tak urobí a dosiahne tým urovnanie konfliktu v prevažne Albáncami obývanej provincii Kosovo, bude sa môcť tešiť z plnoprávneho prijatia v medzinárodnom spoločenstve.
Záverečný dokument tohtoročného summitu najvyšších predstaviteľov Nemecka, Kanady, USA, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Japonska a Ruska sa taktiež formulovaním "veľkého znepokojenia" vyjadril k trvajúcemu zablokovaniu izraelsko-palestínskeho mierového procesu, pričom upozornili na "konštruktívne a realistické" návrhy, ktoré predložili USA na jeho oživenie. Účastníci summitu upozornili, že pokračovanie súčasného stavu by mohlo mať vážny vplyv na bezpečnosť celého regiónu.