BRATISLAVA – Výmena ministra financií môže Slovensku spôsobiť väčšie problémy, než sa na prvý pohľad zdá. „Už aj tak nestabilná slovenská vláda sa odvolaním Brigity Schmögnerovej ešte viac rozkolísala. Je to vážny úder snahám Slovenska o reformy,“ napísali včerajšie Financial Times. Agentúra Reuters pripomína, že Schmögnerová bola kľúčovou postavou slovenskej ekonomiky.
Zahraničie je znepokojené aj úsilím SDĽ zmeniť podmienky privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu.
„Zahraničné, medzi nimi aj americké spoločnosti strávili veľa času a úsilia prípravou účasti na privatizácii SPP. Ak sa teraz, na poslednú chvíľu zmenia pravidlá hry, tak Slovensko stratí veľa zo svojej kredibility v medzinárodnom ekonomickom prostredí. To odradí záujem zahraničných investorov o Slovensko,“ komentuje situáciu americká ambasáda.
Ale nejde len o dobrú povesť krajiny. Hrozí spomalenie prístupového procesu a rokovaní s Európskou úniou. Tento polrok nás čakajú dve ťažké finančné kapitoly – dane a rozpočet.
Výmena ministra v tomto štádiu rokovaní „je veľmi zlým nápadom“, hovorí predseda integračného výboru František Šebej. „Neviem si predstaviť, ako sa ktokoľvek druhý dokáže zmocniť celého rozsahu problémov okolo finančných kapitol.“
Vláda pred Vianocami schválila 238 úloh, ktoré musíme splniť, ak máme ukončiť rokovanie ešte tento rok. Z nich 28 má na starosti ministerstvo financií a na ďalších desiatkach spolupracuje s inými rezortmi. Nový človek na ministerstve ich nielenže nemusí zvládnuť, ale môže sa stať aj čosi horšie – bude mať na ne odlišný názor.
Podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková preto situáciu sleduje s istým znepokojením. „Nech to však dopadne akokoľvek, tieto úlohy sa budú musieť splniť. Budú musieť zabrať druhí,“ hovorí.
Mnohé úlohy musí ministerstvo stihnúť do apríla. Ide najmä o návrhy zákonov, ktoré parlamentu zaberú čas na schvaľovanie až do volieb. Je veľkou otázkou, či sa nový minister stihne zorientovať tak rýchlo, aby potrebné zákony predložil.
Ide napríklad o nový zákon o účtovníctve, novelu Obchodného zákonníka, zákon o medzinárodnej pomoci pri správe daní, novelu zákonov o dani z piva, vína, liehu, tabaku, o dani z pridanej hodnoty. Európskej komisii musíme do 1. apríla predložiť aj notifikáciu fiškálneho dlhu a deficitu Slovenska a do augusta aktualizovaný Predvstupový ekonomický program.
Viac v rubrike MINISTERKAAutor: BARBORA TANCEROVÁ, tk