ŠTOKHOLM (SME - MIROSLAV BUKOV) - V parížskom finále Pohára UEFA vystrieľalo milánskemu Interu trofej trio juhoamerických legionárov (Zamorano, Zanetti, Ronaldo), londýnskej Chelsei pomohol v Štokholme k titulu v PVP takisto cudzinec - Talian Gianfranco Zola. Tento 31-ročný útočník sa pritom už od 20. minúty zápasu rozcvičoval za postrannou čiarou, ale asistent manažéra Graham Rix ho poslal na nekvalitný trávnik až v 71. minúte. A Zola sa uviedol excelentne. Stačilo mu pár sekúnd a druhý dotyk s loptou, aby roztancoval celý futbalový Albión.
Z pohľadu predzápasových prognóz hráčsky kvalitnejší a teda aj skúsenejší londýnsky klub potvrdil úlohu favorita, ale Stuttgart mu bol tvrdším orieškom, než si ostrovania mysleli. Tréner Joachim Löw postavil finálovú taktiku na precíznej defenzíve, ktorú mali z času na čas odbremeňovať rýchle výpady Bobica s Akpoboriem na hrote. Švajčiarovi Yakinovi sa na poste libera vcelku podarilo nahradiť citeľne chýbajúceho holandského matadora Verlaata, ale Löw po stretnutí nezabudol správne pripomenúť, že gól Zolu padol v čase, keď bol Yakin príliš vpredu. "Neviem, či mu hráči ako čerstvo vystriedanému nevenovali toľko pozornosti, ale dovtedy sa nám nestalo, aby protihráč zostal takto voľný. Aj preto bol stav dlho bezgólový. My sme mali využiť v prvom polčase niečo z dvoch-troch šancí, lebo sme boli dovtedy lepším mužstvom, ktoré kontrolovalo hru i dianie v strede ihriska. Po prestávke sme už nedokázali účinne čeliť dlhým nakopávaným loptám Chelsey," povedal Löw, ktorý by mal v Stuttgarte končiť.
Chelsea sa do prestávky nepresadila kontinentálnym štýlom hry, typicky anglický spôsob po zmene strán priniesol trvalý tlak i vytúžený gól. Bol odmenou za celozápasovú ofenzívnu vytrvalosť i väčšiu dávku hernej konštruktívnosti. Hrajúci manažér Vialli mal pred rozhodujúcim súbojom obavy zo slabšej formy svojich obrancov, ale v priestore skvele kraľoval holohlavý Francúz Leboeuf. Naopak, vo svojej koži nebol nórsky ligový pohárový kanonier Flo. Vyhrával síce väčšinu hlavičkových súbojov, ale inak ho ostrieľaný Berthold spoľahlivo ustrážil. Nemci málo využívali krídelné priestory, záloha tlačila útoky cez Balakova väčšinou prehusteným stredom. Bulharská hviezda v drese VfB nepresvedčila, Balakov sa dostal k priamemu kopu spoza šestnástky a k svojej povestnej ľavačke iba dvakrát, zakaždým však mieril do múru. Chelsea rozhodla o svojom zaslúženom víťazstve v čase, keď Nemci už čoraz očividnejšie vyčkávali na predĺženie. Stačil však jediný vážnejší skrat, jediná vážnejšia trhlina v ich defenzíve a nádej na najväčší úspech v 105-ročnej klubovej histórii dal muž okamihu - Zola. Taliani už získali Pohár UEFA, budúcu stredu v Amsterdame má šancu na apeninské double Juventus v Lige majstrov proti Realu Madrid. Jedine vo finále PVP nemala táto krajina klubové zastúpenie. Ale zisk trofeje sa aj tak bude spájať s Talianskom a najmä s menom Zolu.
Autor: SME-mb