Parlament prijal návrh poslancov SNS o prenose niektorých prezidentských právomocí na predsedu parlamentu. Ide o právomoci, ktoré neprešli na vládu v čase, keď je krajina bez hlavy štátu. Návrh poslanca SDĽ Ľ. Fogaša bol podobný, navyše predpokladal prechod právomoci vymenovávať sudcov Ústavného súdu na predsedu NR SR.
# Prečo poslanci napokon nepodporili váš návrh, ale návrh SNS?
"Návrh SDĽ sa usiloval reagovať na prípady, v ktorých sa už v minulosti objavili spory. Napríklad v súvislosti s vymenovaním predsedu a podpredsedu Ústavného súdu v roku 1993, keď sme nemali prezidenta, vznikol veľký spor, či ich môže vymenovať zastupujúci premiér. Súčasne sme boli pripravení nájsť kompromis. Volili sme cestu širšieho návrhu a logického začlenia do čl. 105 ústavy. Návrh SNS sa radí k článku 101, čo je nesystémové riešenie, ale vecne vyhovuje cieľu. Aj preto poslanecký klub SDĽ návrh SNS podporil."
# Majú teda vládni poslanci väčšiu citlivosť pre vlastné návrhy ako iniciatívy opozície?
"Znamená to, že vládna koalícia sa rozhodla za každú cenu presadiť svoj názor. Má dosť hlasov na to, aby to urobila. Jednoducho parný valec zo Zlatej Idky. Inak to neviem nazvať."
# Vláda však má predložiť ešte ďalší obdobný návrh...
"Zatiaľ prenikli kusé informácie z úst pána premiéra. Tie sú také, že by mal byť napríklad aj predseda NR SR volený v parlamente. Tento prvok svedčí o smerovaní ku kancelárskemu systému. Treba si však položiť otázku, aké zmeny sú implantovateľné do tohto textu ústavy a či predkladané zmeny sú zmenou ešte tejto ústavy."
# Prečo vládni poslanci odmietajú podporiť ústavný zákon o priamej voľbe, keď súčasne hovoria, že v zásade nie sú proti?
"Tu ide skôr o snahu vypracovať nový text ústavy, v ktorom by sa zakotvili aj niektoré ďalšie prvky súvisiace s nastolením prezidentského alebo kancelárskeho systému vlády."