Poslanci súhlasili s prenosom niektorých kompetencií prezidenta na predsedu NR SR, priama voľba neprešla

BRATISLAVA (SME - sp) - Vládna poslanecká väčšina včera odmietla návrh opozičných poslancov prijať ústavný zákon o priamej voľbe hlavy štátu. Poslanci však prijali do druhého čítania návrh ústavného zákona poslancov SNS o prenose niektorých prezidentských

právomocí na predsedu parlamentu, ktoré sú v čase nezvolenia prezidenta ústavne nepokryté. Návrh predpokladá prenos právomoci vymenovávať a odvolávať predsedu a ostatných členov vlády, vedúcich ústredných orgánov a vyšších štátnych funkcionárov, vymenovávať profesorov a rektorov vysokých škôl, ako i vymenovávať a povyšovať generálov. Obdobný návrh, ktorý však nebol akceptovaný, predkladal poslanec SDĽ Ľ. Fogaš. (Pozri Miesto pre na tejto strane) Vládna poslanecká väčšina neakceptovala návrh skupiny poslancov SDĽ a SDK, aby občania mohli voliť prezidenta republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním. I. Šimko (KDH) v diskusii uviedol, že prijatie zákona by bolo poctivým darom a bolo by vyjadrením úcty k občanom. "Vyhlasovať, že nie sme proti priamej voľbe prezidenta, nestačí. Treba činy," zdôraznil Šimko. Poslanec J. Cuper (HZDS) označil vystúpenie I. Šimka za "farizejstvo". Z vládnej koalície podporili priamu voľbu hlavy štátu len traja poslanci ZRS - J. Borovský, J. Garai a M. Pacola.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

(Dokončenie z 1. strany)

Parlament neprijal do druhého čítania ani poslanecký návrh J. Prokeša (SNS), podľa ktorého by kvórum potrebné na zvolenie hlavy štátu v opakovanej voľbe bolo namiesto 90 hlasov iba 76 hlasov poslancov. Opozícia už niekoľko týždňov pred prerokovaním tohto návrhu v NR SR poukázala na jeho neférovosť. Odmietala podporiť zmenu pravidiel voľby prezidenta, keďže je tento proces už rozbehnutý. V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec HZDS a bývalý prezidentský kandidát M. Sečánsky. Poslanec Prokeš v reakcii uviedol, že táto zmena vychádza zo situácie, keď je zablokovaná voľba hlavy štátu. Zníženie spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov predpokladá novela zákona, ktorú parlament prijal do druhého čítania. Pred prijatím novely varovali niektorí poslanci vládnej koalície, ako napríklad I. Belohorská (HZDS), keď povedala: "Kto podporí túto novelu, podporí vzostup rakoviny pľúc." Poslanec R. Hofbauer upozornil, že poslanci by prijatím novely akceptovali netesnosť colnej ochrany štátu a prispôsobenie sa sfére šedej ekonomiky. Nevyhnutnosť znížiť spotrebnú daň u krátkych cigariet z 0,50 Sk na 0,35 Sk za kus vyplýva podľa predkladateľov zo skutočnosti, že pašované cigarety sa predávajú v cenovej relácii našich krátkych cigariet. Podľa predkladateľov prepad legálneho trhu s cigaretami by mal tiež vplyv na zamestnanosť v okrese Kežmarok, kde je jediný výrobný závod cigariet. Napriek konštatovaniu šéfa HZDS V. Mečiara o tom, že novela zákona o sústave základných a stredných škôl je protiústavná, poslanci vládneho hnutia ju prijali do druhého čítania. Novelu predkladali poslanci SNS a podľa názoru maďarských poslancov cieľom navrhovanej právnej úpravy je len zvyšovanie volebných preferencií SNS. Novela stanovuje, že na školách s vyučovacím jazykom maďarským sa predmety slovenský jazyk a literatúra, dejepis a zemepis povinne vyučujú v štátnom, teda v slovenskom jazyku. Poslanci neakceptovali návrh poslanca SDĽ P. Kanisa, upraviť dĺžku civilnej služby tak, aby trvanie jej výkonu bolo zhodné s trvaním výkonu základnej alebo náhradnej služby. V súčasnosti civilná služba trvá 24 mesiacov, P. Kanis navrhoval jej zníženie na 12 mesiacov. Návrh zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi poslanci prijali do druhého čítania. Podľa predkladateľa R. Fica (SDĽ) na kompenzáciu zo štátnych prostriedkov nemajú poškodení právny nárok. To znamená, že záleží iba na vôli štátu, či kompenzáciu poskytne. Finančné dopady na štátny rozpočet sú 6 až 7 mil. Sk a mzdové náklady zhruba 1 mil. Sk. Za "populistický a demagogický" označil poslanec HZDS T. Cingeľ Ficovu novelu o skoršom vyplatení dlhopisov občanom starším ako 64 rokov. Novelu vládni poslanci odmietli.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SME-sp

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 650
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 420
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 306
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 425
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu