Dojatie indického premiéra však zďaleka nezdieľajú svetové veľmoci - zamietavé reakcie k jadrovým pokusom zaujali aj tradičný geopolitický protihráči ako Rusko a Spojené štáty. Biely dom vo svojom vyhlásení dokonca hovorí o tom, že prezident Bill Clinton bol touto správou hlboko zarmútený. Kanadský minister zahraničných vecí Lloyd Axworthy vo svojej reakcii zdôraznil, že India sa určite stane témou rokovaní aj na stretnutí hospodársky najvyspelejších krajín G8, ktoré bude na budúci týždeň v Birminghame. Prečo sú ale svetové veľmoci (nemôžeme však zabudnúť ani na okolité ázijské krajiny) také znepokojené posledným krokom Indie ?
Obavy vzbudzujú konkrétne kroky indického vládneho kabinetu vedeného hinduistickou Indickou ľudovou stranou (BJP). Hinduisti z BJP skutočne dodržali svoju predvolebnú líniu, keď vo volebnom programe presadzovali právo Indie na vlastný jadrový program. Splnenie tohto sľubu však znamená ohrozenie bezpečnosti na ázijskom kontinente a vlastne i na celom svete. Tradične napäté vzťahy so susedným Pakistanom, s ktorým India od roku 1947 už trikrát bojovala o sporné územie Kašmíru, sa dostávajú uskutočnením jadrových pokusov na úroveň, ktorá už musí zaujímať Biely dom, Kremeľ alebo Peking. Prvé ohlasy z Pakistanu hovoria o tom, že uskutočnenie jadrového pokusu na jeho území je len politickým rozhodnutím a v žiadnom prípade to nie je pre pakistanských vedcov problém. Z Londýna to potvrdila i momentálne súdne stíhaná expremiérka Benázir Bhuttová - realizácia jadrového pokusu je v rukách predsedu vlády Naváza Šarífa. Napriek tomu, že obe znepriatelené krajiny sú veľmi chudobné, v Naí Dillí i v Islamabade sa vždy našiel dostatok prostriedkov na jadrový výskum, ktorý prebiehal tajne. Spravodajské služby Spojených štátov však tieto aktivity už dlhodobo monitorovali.
Spor o Kašmír sprevádzajú takmer každodenné prestrelky na indicko-pakistanských hraniciach. Donedávna konflikt charakterizovali len strety konvenčných zbraní, od apríla má však Pakistan vo svojej výzbroji aj raketu s doletom 1500 kilometrov, čo znamená, že môže zasiahnuť ktorýkoľvek cieľ v Indii. Odpoveď Indie v podobe troch jadrových výbuchov prišla za mesiac, preteky v zbrojení tak pokračujú ďalej. Islamabad v tejto chvíli čaká predovšetkým na to, či Washington splní varovanie, že ak India uskutoční jadrové výbuchy, uvalí na ňu embargo. Situáciu v regióne nadôvažok komplikuje aj nedávne vyhlásenie indického ministra obrany Georga Fernandesa, ktorý označil za významnú hrozbu pre Indiu aj susednú Čínu.