volebných váhach.
Rakúsky volič stojí medzi argumentami a emóciami. Emócie šikovne živí populista a šéf tretej najsilnejšej strany - Slobodných - Jörg Haider, ktorý sa netají osobnými ambíciami na post rakúskeho kancelára. V situácii, keď v Rakúsku pracuje 200 tisíc cudzincov, oslovuje voličov bez zábran - rozširovanie na východ podľa neho pripraví Rakúsko o stovky tisíc pracovných miest, masívne zníži platy, zruinuje poľnohospodárstvo a mimoriadne zaťaží štátny rozpočet. Ako pre SME svojho času povedal rakúsky minister zahraničných vecí Wolfgang Schüssel, bude rakúska vláda "bojovať proti Haiderovi argumentami a presviedčať voličov o výhodnosti nových členov únie pre Rakúsko". Boj argumentov proti emóciám je veľmi nerovný. "Rakúski politici budú z obáv, aby nenahrávali Haiderovi, opatrní, aby nevyzerali, že robia Čechom a Maďarom ústupky. Nikto nebude chcieť provokovať verejnosť citlivú na Haiderove tvrdenia, že krajinu po rozšírení zaplavia cudzinci," vysvetľuje Peter Ludlow, riaditeľ uznávaného Centra pre európsku politiku so sídlom v Bruseli. Rakúska vláda už obavám svojich voličov pritakala. Do Bruselu na poslednú chvíľu zaslala žiadosť o podporu pre prihraničné oblasti, ktoré sa vstupom susedných krajín môžu dostať do hospodárskych problémov.
Európska únia má podobné situácie za sebou. Strach z prílevu obyvateľov z chudobnejších členských krajín únie do bohatších naháňali pred vstupom v roku 1986 už Španielsko a Portugalsko. Obe krajiny aj dostali prechodné osemročné obdobie, ktoré sa však skracovalo, pretože žiadny exodus sa nekonal. A aj terajšie rakúske a nemecké obavy majú v Bruseli oveľa menší ohlas ako na domácich politických scénach. "Kto tam chcel ísť pracovať, už tam je. A tí, ktorí sa tam doteraz nepresadili, tým sa to sotva podarí po zrovnoprávnení," komentuje situáciu znalec pomerov z Bruselu.
Nerovný boj argumentov a emócií sa bude úmerne približujúcim sa parlametným voľbám v Rakúsku stupňovať. Pre susedné krajiny je však smerodajný iba vládny výstup. Wolfgang Schüssel vyhlásil, že hlavnými témami predsedníctva Rakúska v EÚ od 1. júla tohoto roku bude vedľa prípravy menovej únie predovšetkým rozšírenie spoločenstva o krajiny strednej a východnej Európy.