Otto Habsburg, syn posledného rakúsko-uhorského cisára Karla žijúci v Nemecku, je nespokojný s prístupom Rakúšanov k rozšíreniu Európskej únie (EÚ) na východ. "Dúfal som, že Rakúsko bude pre tieto národy mostom do Európy," vyhlásil Otto Habsburg. Habsburg označil rozšírenie únie za "najdôležitejšiu záležitosť" európskej politiky. "Pre mňa je Európa predovšetkým bezpečnostným spoločenstvom," zdôraznil.
HAIDER PROTI
Rakúska vláda svojím listom predsedovi Európskej komisie len potvrdila, že rozširovanie EÚ na východ spôsobí rakúskemu hospodárstvu obrovské škody. Šéf populistickej strany Slobodných (FPÖ) Jörg Haider tak reagoval na výzvu vlády, aby EÚ finančne podporila prihraničné oblasti, ktoré budú najviac postihnuté pričlenením susedných krajín do únie. Vyzval vládu, aby prijatie východoeurópskych štátov do EÚ zablokovala. Podľa Haidera už padol súhlas s rozširovaním únie a almužna neurobí tento proces pre Rakúšanov znesiteľnejším. To však nič nezmení na tom, že zaniknú tisíce pracovných miest a že bude ohrozená samotná existencia poľnohospodárov. "Vláda sa správa ako ten, kto si najprv podpáli vlastný dom a potom volá hasičov," dodal Haider.
KLESTIL ZA
Rakúsky prezident Thomas Klestil uviedol, že je v záujme alpskej republiky nebyť natrvalo okrajovým štátom EÚ. "Podporujeme preto začlenenie našich susedov do EÚ. Bolo by však nebezpečné, keby sme podcenili problémy spojené s týmto rozširovaním a brali na ľahkú váhu starosti našich občanov." Podľa Klestila je potrebné na oboch stranách hraníc podniknúť potrebné kroky, aby európske krajiny, ktoré boli dlho izolované, získali pocit, že sú skutočne vítané a Rakúšania sa zase musia zbaviť myšlienky, že je ohrozené to, čo už dosiahli.
SCHÜSSEL ZA
Diskusie o rozširovaní EÚ na východ nesmú byť čierno-biele, povedal rakúsky minister zahraničných vecí Wolfgang Schüssel. Rokovania by mali prebiehať v "pokojnej a profesionálnej atmosfére". "Hororové scenáre" na jednej strane alebo eufória na strane druhej nemajú z nášho pohľadu žiadny význam. Aj keď je jasné, že pri rozširovaní na východ "nebudú len víťazi", nič to nemení na skutočnosti, že "rozširovanie nemá inú alternatívu", uviedol Schüssel. Práve Rakúsko je "krajina, ktorá evidentne najviac profituje z otvorenia sa na východ", čo sa prejavuje na obchodnej bilancii.
AVERY O VÝHODÁCH
"Rozšírením EÚ sa Rakúsko dostane v politickom aj hospodárskom zmysle viac do centra Európy." Vyhlásil to hlavný poradca Generálneho riaditeľstva Európskej komisie, britský odborník Graham Avery. Avery pripravoval v rokoch 1992-1994 rozšírenie únie o Rakúsko, Fínsko, Švédsko a Nórsko, má preto značné skúsenosti v odhade dôsledkov takéhoto kroku. Avery poukázal na to, že Rakúsko je po Nemecku a Taliansku najväčším obchodným partnerom prijímaných krajín. Podiel Viedne na obchode EÚ s týmito krajinami predstavuje osem percent, napriek tomu, že počtom obyvateľstva má Rakúsko v EÚ podiel iba 2 percentá. Odmietol obavy Rakúšanov, že prijatie nových členov poškodí hlavne ich prihraničné oblasti, poukázal na prípravu rozvojových programov EÚ pre tieto regióny. Prihraničné oblasti doteraz z rozširovania vždy najviac profitovali.
(mim)
Autor: stranu pripravila miriam mrízová