ia v prvom kole v poradí tretích parlamentných volieb od roku 1989. Podľa posledných predvolebných prieskumov tak urobia dve tretiny obyvateľov krajiny. Voliči z 3200 obcí a miest krajiny budú mať v čase od 6.00 h do 19.00 h možnosť vhodiť hlasovacie lístky v jednom z 10 821 volebných miestností. Mená kandidátov na 176 poslaneckých mandátov z rovnakého počtu individuálnych volebných obvodov vyplnia voliči na samostatný hlasovací lístok a druhý lístok vhodený do urny bude obsahovať favoritov župných kandidátok politických strán. Na základe nich sa rozhodne o ďalších 152 kreslách v 386-miestnom parlamente, pričom zvyšných 58 poslancov bude zvolených na základe celoštátnych listín.
Poradie na prvých štyroch miestach v rebríčku popularity sa dlho nezmenilo a nakoľko prieskumy vykazujú výrazné rozdiely medzi jednotlivými stranami, je pravdepodobné, že sa potvrdí aj vo voľbách. Posledný prieskum agentúry Szonda Ipsos zverejnený 1. mája udával Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) premiéra Gyulu Horna na prvom mieste (31 percent percent hlasov), za ňou nasleduje najsilnejšia pravicová opozičná strana Fidesz-Maďarská občianska strana (MPP) a Nezávislá maloroľnícka strana (FKGP) na druhom a treťom mieste (25 a 15 percent) a Zväz slobodných demokratov (SZDSZ), menšia koaličná strana, sa vyskytuje až na štvrtom mieste (s 10 percentami). U ostatných strán sa bude vo voľbách rozhodovať o tom, či získajú zastúpenie v parlamente, podľa prognóz sa parlamentné spektrum zúži. O parlamentné zastúpenie sa usiluje aj Národnostné fórum, asi dva mesiace stará strana troch menšín - nemeckej, chorvátskej a slovenskej, ktorá si stanovila za cieľ získať jeden až tri parlamentné kreslá.
MSZP sformovala po svojom víťazstve v roku 1994 napriek tomu, že skončila so ziskom 54 percent kresiel, koaličnú vládu s SZDSZ, pričom spolu kontrolovali 72 percent kresiel v parlamente. Počas tohto obdobia sa vďaka úsporným opatreniam z roku 1995 podarilo stabilizovať ekonomiku, znížiť infláciu takmer o 10 percent - avšak stalo sa tak na úkor zníženia reálnych miezd o 17 percent. Aj keď bilancie hovoria o prekonaní krízy v hospodárstve, maďarskí voliči to ešte nemali možnosť pocítiť. Obe strany potvrdili úmysel uzavrieť koaličnú spoluprácu aj v nasledujúcom parlamentnom období. V prípade, že ani spolu nezískajú nadpolovičnú väčšinu hlasov, sa po voľbách pravdepodobne dostane k slovu Fidesz, pravicová opozičná strana. Keďže jej blízke opozičné strany (Maďarské demokratické fórum, MDF alebo Maďarská demokratická ľudová strana, MDNP) zápasia o vstup do parlamentu, ak chce vládnuť, je odkázaná na koaličnú spoluprácu s maloroľníkmi, ktorí sa vďaka niektorým extrémnym postojom netešia najlepšej reputácii.
Víťaz v individuálnom volebnom obvode musí v prvom kole hlasovania získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak sa tak nestane, postupujú do druhého kola všetci kandidáti so ziskom minimálne 15 percent hlasov.
Autor: SME-kl