zskemu kandidátovi Jean-Claude Trichetovi. Predstavitelia EÚ sa tiež dohodli na obsadení ostatných funkcií 6-členného výkonného vedenia ECB. Za viceprezidenta ECB bol zvolený Christian Noyer (Francúzsko).
Členovia vedenia ECB:
WIM DUISENBERG (Holandsko): Od júla 1997 je prezidentom Európskeho menového inštitútu (EMI), ktorý je predchodcom ECB. Predtým zastával 16 rokov funkciu guvernéra holandskej centrálnej banky. Tesnou fixáciou holandského guldenu na nemeckú marku zabezpečil nízku infláciu a úrokové sadzby. Pôsobil tiež ako minister financií, pracoval pre Medzinárodný menový fond a komerčné banky. Má podporu Nemecka a väčšiny krajín EÚ. Vysoko oceňovaná je jeho schopnosť čeliť politickým tlakom. Kritici ho označujú za závislého od nemeckej centrálnej banky (Bundesbank), neschopného vykonávať svoje vlastné rozhodnutia. Ako guvernér holandskej centrálnej banky sa podľa analytikov postaral o vyriešenie ekonomickej krízy v Holandsku na začiatku 80-tych rokov, a zabezpečil tzv. "holandský ekonomický zázrak".
CHRISTIAN NOYER (Francúzsko): Za viceprezidenta ECB bol zvolený na 4 roky. Absolvoval elitnú školu Ecole Nationale d`Administration. Známy je svojou nedávnou rolou hlavy Parížskeho klubu veriteľov. Zastával vysoké posty na ministerstve financií. Od volebnej porážky francúzskej konzervatívnej strany v júni 1997 nezastával žiadnu významnejšiu funkciu.
OTMAR ISSING (Nemecko): Univerzitný profesor bez politickej príslušnosti. V roku 1990 vstúpil do vedenia nemeckej centrálnej banky. Presadzuje politiku nízkej inflácie. Má 62 rokov.
SIRKKA HAMALAINEN (Fínsko): V súčasnosti je guvernérkou fínskej centrálnej banky. Pre centrálnu banku a ministerstvo financií pracuje od 60-tych rokov. Guvernérkou sa stala v júnu 1992. Je presadzovateľkou protiinflačnej politiky, ktorá sa podieľala na prerušení dlhodobého opakujúceho sa cyklu inflácie a devalvácie. Sirkka Hamalainen je jedinou ženou medzi kandidátmi. 8. mája bude mať 59 rokov.
TOMMASO PADOA SCHIOPPA (Taliansko): Predtým, ako bol vo februári 1997 nominovaný za predsedu Consob - dozornej organizácie na kapitálových trhoch, zastával vysoké funkcie v talianskej centrálnej banke. V banke začal pracovať od roku 1968, kde zotrval 11 rokov. Neskôr bol menovaný za generálneho riaditeľa pre ekonomické a finančné záležitosti v Európskej komisii v Bruseli. Do talianskej centrálnej banky sa vrátil v roku 1983.
EUGENIO DOMINGO SOLANS (Španielsko): V roku 1994 sa stal členom vedenia španielskej centrálnej banky. Pracoval v mnohých bankách a prednášal verejné financie na španielskych a zahraničných univerzitách.