Organizácia Freedom House zrekapitulovala za minulý rok niektoré ekonomické, administratívne a jurisdikčné tlaky slovenskej vlády na médiá. Slovenskú republiku označila z hľadiska slobody médií spolu s Ruskom, Ukrajinou či Albánskom len za "čiastočne slobodnú". Riaditeľ TV Markíza P. Rusko označil slovenské médiá za slobodné absolútne.
1995
- Bývalý riaditeľ SIS I. Mitro oznámil, že SIS bola druhou Mečiarovou vládou požiadaná preverovať novinárov, či nie sú platení zo zahraničia.
- Združenie robotníkov Slovenska nepovolilo akreditovať sa novinárom niektorých periodík na medzinárodnú konferenciu, ktorú organizovalo. Predseda ZRS J. Ľupták na adresu redaktorov SME okrem vulgárnych nadávok povedal: "Obesiť ich, Krista, obesiť za rebro tuto hore!"
- Na chodbách parlamentu došlo k fyzickému incidentu poslanca za SNS V. Morica s redaktorom Práce F. Melišom pre jeho článok v novinách.
- Novinára Petra Tótha po telefonickej žiadosti o stretnutie fyzicky napadol neznámy muž. Manželka redaktora SME zaznamenala výhražné telefonáty.
1996
- Novinárov Wolfa, Lesnú, Žitného a Tótha sledovali pracovníci SIS.
- Prokurátor podal žalobu na šéfredaktora SME K. Ježíka pre trestný čin prezradenia služobného tajomstva do cudziny, pretože denník SME publikoval záznam z oficiálneho rokovania britského veľvyslanca na Slovensku s vtedajším ministrom zahraničia Schenkom.
- Členovia vlády podali žalobu na denník SME a žiadali 9 miliónov korún ako odškodnenie za psychickú traumu, ktorú utrpeli po publikovaní výrokov, ktoré na ich adresu odzneli na panychíde za R. Remiáša. Prvostupňový súd v Banskej Bystrici rozhodol, že vydavateľ je povinný ospravedlniť sa a zaplatiť jednotlivým členom vlády sumu vo výške 7,5 milióna Sk. Samosudca P. Tomáš tak rozhodol v zrýchlenom súdnom procese bez riadne vykonaného dokazovacieho konania.
- Úrad vlády odobral akreditácie štyrom novinárom.
- Poslanec HZDS R. Hofbauer napadol redaktora Rádia Twist.
- Riaditeľ SIS menoval vo svojej správe o činnosti SIS viacerých novinárov ako údajných nepriateľov štátu. Takisto podal podnet na redaktora SME, ktorý kládol otázky poslancovi Pittnerovi, týkajúce sa aktivít SIS.
1997
- Na mítingu HZDS napadol rozzúrený dav povzbudzovaný členmi vlády novinárov kopancami a palicami. Novinárku Dašu Matejčíkovú na tom istom mítingu inzultoval vtedajší hovorca HZDS V. Hagara.
- Premiér V. Mečiar napadol redaktora TV Markíza D. Valka, pričom na jeho adresu uviedol: "Že sa mi nehanbíte na oči postaviť, sopliak jeden. Takú vám buchnem, že vás ani Pán Boh nespozná."
- Novinárovi Petrovi Tóthovi počas jeho služobnej cesty v Turecku pod oknom spálne, v ktorej spal jeho dvojročný syn a manželka v deviatom mesiaci tehotenstva, vyhorelo auto.
1998
- Redaktorka denníka SME bola v januári a v marci intenzívne sledovaná príslušníkmi SIS. Telefonáty, získavajúce informácie o jej osobe zaznamenali aj susedia novinárky.
- Spravodajcovi TV Nova E. Kordovi neznáme osoby poškodili nové auto. Korda odovzdal polícii dôkaz o opakovanom sledovaní jeho osoby, manželky, dcéry a maloletého syna.
- Redaktori Rádia Twist, denníkov SME, Pravda, Lidové noviny, TV Prima, agentúry SITA a ČTK boli počas čakania na Blaženu Martinkovú pred sídlom HZDS na Tomášikovej ulici sledovaní dvoma mužmi.
- Samosudkyňa Fakanová podľahla nátlaku premiéra V. Mečiara a pri prejednávaní žaloby vlády na denník SME vylúčila novinárov z verejného pojednávania.