VIEDEŇ, ŠTRASBURG (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu skoncipovali vo štvrtok otvorený list slovenskému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, v ktorom ho vyzývajú, aby sa skúšobná prevádzka v jadrovej elektrárni Mochovce nezačala už v polovici júla, teda pred oznámením výsledkov prehliadky JE medzinárodnou komisiou expertov a odstránením prípadných nedostatkov. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Iniciátorka listu, poslankyňa EP z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Marilies Flemmingová, ohlásila interpeláciu na tému Mochoviec a rezolúciu štrasburského parlamentu adresovanú snahám SR stať sa členom Európskej únie (EÚ). Ak Slovensko chce vstúpiť do únie, nemalo by zabúdať, že na to je potrebný súhlas EP, poznamenala Flemmingová. Otvorený list podpísali prominentní poslanci všetkých frakcií EP - aj vyhlásení podporovatelia jadrovej energie, akým je napríklad poslanec Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v Štrasburgu Rolf Linkohr. V tomto prípade nejde o to, či "za alebo proti jadrovej energii, ale len o otázky bezpečnosti", uviedla Flemmingová pre rakúsku agentúru APA.
Politička ÖVP zdôraznila, že Slovensko patrí do Európy a ako Rakúšanka by rada čoskoro videla susednú krajinu v radoch únie. "Máme však právo a povinnosť" zasadzovať sa za bezpečnosť Európy. Na otázku, či EP by mohol blokovať aj vstup ČR do únie kvôli jadrovej elektrárni Temelín, bývalá ministerka životného prostredia odpovedala, že obidve elektrárne sú "neporovnateľné". Podľa nej pri Temelíne ide o inú technológiu a nie je možné brániť susedným krajinám prevádzkovať jadrové elektrárne, ktoré zodpovedajú nemeckému štandardu. "To je nepredstaviteľné, že v krajine, kde je prezidentom Václav Havel, by bola napojená na sieť nedostatočne bezpečná jadrová elektráreň," dodala Flemmingová.
Rakúska ekologická organizácia Global 2000, ako aj jadrový expert Zelených Fritz Holzinger pre APA vyhlásili, že v Temelíne aj v Mochovciach sú nasadené ruské reaktory typu WWER. V Mochovciach sú štyri, každý s kapacitou 440 megawattov a v Temelíne dva, každý s 1000 megawattmi. Obidve elektrárne sú takzvaným "východo-západným mixom" - to znamená ruské reaktory doplnené západnou bezpečnostnou technikou.