BELEHRAD, PRIŠTINA, TIRANA, BRUSEL (TASR, ČTK) - Pri novej ofenzíve juhoslovanskej armády v juhosrbskej provincii Kosovo prišli v sobotu podľa albánskych zdrojov o život traja ľudia. Albánska komisia na ochranu ľudských práv v hlavnom meste provincie Prištine obvinila juhoslovanskú armádu, že v oblasti Drenice napadla viacero dedín delostreleckou paľbou. V dedine Vojnik pri útoku zahynuli najmenej traja ľudia a traja ďalší boli zranení. Juhoslovanská armáda poprela nasadenie svojich síl v oblasti Srbice, v ktorej leží uvedená obec. Podľa správ rozhlasu došlo v sobotu popoludní k novým prestrelkám medzi ozbrojenými Albáncami a špeciálnymi jednotkami srbskej polície. Ako uviedla belehradská rozhlasová stanica B 92, Albánci napadli v blízkosti obce Iglarevo policajnú jednotku. Srbská strana tu nasadila aj obrnené vozidlá. Štyria srbskí policajti boli včera ťažko zranení, keď ich hliadkové vozidlo streľbou napadli členovia Kosovskej oslobodzovacej armády v dedine Ponosevac asi 5 kilometrov od albánskej hranice. Vyslanec OBSE Daan Everts oznámil, že zrejme "musela nasledovať tvrdá odplata". Z Ponosevaca sa podľa neho ozývala silná streľba z ťažkých zbraní a z centra dediny stúpal hustý dym.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zriadila v meste Kukos na severozápade Albánska už svoju druhú kanceláriu, aby pozorovala udalosti v pohraničnej oblasti s Juhosláviou. Pozorovatelia OBSE sa chcú na mieste presvedčiť o pravdivosti srbských sťažností, že kosovskí teroristi dostávajú zbrane aj personálnu podporu z Albánska. Juhoslovanskí pohraničníci zmarili v piatok a sobotu dva pokusy prepašovať zbrane. Oznámila to včera juhoslovanská armáda.
Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) chcú podniknúť kroky v záujme kontrolovania kosovského konfliktu. Uviedol to včera nemecký minister zahraničných vecí Klaus Kinkel. Na bruselskom summite EÚ nemecký minister vyhlásil, že sankcie vyhlásené tzv. kontaktnou skupinou pre bývalú Juhosláviu (Británia, Nemecko, Francúzsko, Rusko, Taliansko, USA) proti Srbom sa musia dodržať, ale môže nastať aj taká možnosť, že sa situácia bude naďalej zhoršovať. Súčasne sa šéf nemeckej diplomacie vyslovil proti zrušeniu pristávacích práv pre juhoslovanské lietadlá, pretože Srbi by na odvetu mohli zrušiť pristávacie práva pre nemeckú leteckú spoločnosť Lufthansa. To by znemožnilo repatriáciu kosovských Albáncov, z ktorých 150 000 žije v súčasnosti v Nemecku, povedal Kinkel s tým, že ide o špecifický nemecký problém.