li, že protest bol najväčším z niekoľkých pochodov s cieľom prinútiť výrobcov strelných zbraní, aby nainštalovali na zbrane poistku, ktorá by zamedzila manipulácii deťom a aby umiestnili na zbrane výrazné varujúce nápisy.
"Existujú fľaše zaistené proti deťom, zapaľovače, ktoré nemôžu použiť deti. Vyrábajú sa nehorľavé šaty pre deti. Ale výrobcovia strelných zbraní nerobia nič pre to, aby chránili naše deti," vyhlásila organizátorka protestu Ellen Freudenheimová.
Topánky pred sídlom továrne, ktorá je najväčším výrobcom strelných zbraní na svete, predstavujú počet zastrelených detí a teenagerov - vrátane vrážd, nehôd a samovrážd - v USA v roku 1995, z ktorého sú posledné štatistiky. V tomto roku bolo zastrelených viac ako 36 tisíc ľudí. "Je to tichý pochod pre všetky deti, ktoré tu už nie sú," povedala Freudenheimová. Pred tabuľou vítajúcou návštevníkov firmy stála 1,3 metra dlhá biela truhla. Anne Lyczaková z Portsmouthu v New Hampshire, ktorej manžel bol zastrelený pred štyrmi rokmi z okoloidúceho auta pred jej očami a očami jej syna, uviedla, že prišla na pochod, pretože chce, aby boli ulice bezpečnejšie, než ako boli pre ňu a jej manžela. Dvadsaťročný syn Caron Brockovej, študent prvého ročníka univerzity na Long Island, zahynul pri prestrelke. "Musí to prestať," povedala medzi vzlykmi, "nekupujú sa podľa pravidiel a nezaobchádzajú s nimi bezpečne. Hocikto si môže kúpiť zbraň."
Továreň Smith & Wesson a sídlo firmy v Springfielde boli v sobotu prázdne, ale predstavitelia firmy, ktorú vlastní londýnska Tomkins Plc, v piatok oznámili, že spoločnosť už hľadá spôsob, ako ukončiť násilie. Prezident Ed Shultz na tlačovej konferencii povedal, že "sú aktívne zainteresovaní v snahe nájsť spôsoby ako znížiť násilie". "Kvalita, bezpečnosť a hodnota boli v Smith & Wesson vždy na poprednom mieste," dodal. A s revolverom v ruke povedal: "Maršál Dillon mal čosi, čo vyzeralo veľmi podobne, ale nebolo to ani zďaleka také bezpečné."
Autor: r