Zúčastnil som sa na štyroch stretnutiach, ktorých ústredným motívom bola otázka, ako čeliť hrozbe ovládnutia politickej scény V. Mečiarom. Výsledkom debát a polemík prítomných politikov, novinárov, publicistov a občanov bolo konštatovanie, že jediným nádejným východiskom je vytvorenie novej politickej strany, ktorá by mala šancu vyhrať voľby. Musí to byť strana so všetkými náležitosťami politického subjektu. Jej vznik musí súčasne znamenať zánik terajších strán, ktoré tvoria koalíciu (SDK).
Takéto riešenie považujem za jediné reálne vyhrať voľby. Kombinácie a špekulácie o zachovaní identity jednotlivých strán terajšej koalície, pred voľbami i po voľbách, považujem za falošnú ilúziu. Sedieť na dvoch stoličkách sa nevypláca, vedie to zvyčajne k pádu medzi ne. Ak nie sme schopní pochopiť túto základnú požiadavku pre dosiahnutie predpokladaného úspechu, potom priznávame, že nie sme realisti, že nie sme hodní dôvery občanov-voličov. Zodpovednosť za vnútropolitický vývoj leží v prvom rade na členoch jednotlivých strán SDK, v celej ich hierarchii, od členov až po najvyššie stranícke orgány. Ak členovia týchto strán neprejavia rozhodnosť a zásadovosť, nemôžeme očakávať, že občan-volič, nestraník, dá svoj hlas tomuto zoskupeniu. Vychádzajúc z tejto situácie a v snahe prispieť k riešeniu problému, prestávam byť členom Demokratickej strany a súčasne vstupujem do novej strany s názvom Slovenská demokratická koalícia. Vyzývam predsedov strán, menovite J. Čarnogurského, E. Kukana, J. Langoša, J. Volfa a všetkých členov strán päťkoalície, aby tak urobili aj oni bez zbytočného odkladu.
Mám bohaté skúsenosti s totalitami, prežil som v nich plných päťdesiat rokov, viem, o čom hovorím. Nepochopenie zámerov vládnej koalície a ignorácia všetkých krokov V. Mečiara, ktoré urobil od nástupu svojej tretej vlády na ceste za neobmedzenou mocou, by vlastne znamenali zradu demokratických ideálov každého z nás, čo sa za demokratov považujeme. To by nám neodpustil ani náš občan-volič, ani okolitý demokratický svet, ani naše potomstvo.
Autor: JURAJ ŠUŠANÍK, Nová Dubnica