MOSKVA (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra EPICENTRUM) - Predohra k ruským prezidentským voľbám v roku 2000 sa uskutoční v nedeľu v sibírskom Krasnojarsku. Na predstavení sa zúčastní aj francúzsky herec Alain Delon. Gubernátorské voľby, ktoré obvykle nevzrušujú verejnosť tak, ako voľby federálne, sa tentoraz menia na celoruskú show. O to sa zaslúžil generál Alexander Lebeď, kandidát na prezidentské kreslo v roku 2000. Lebeď si chce vyskúšať svoje schopnosti oslniť masy práve v Krasnojarskom kraji. A v nedeľu sa tu rozhodne, či zo zoznamu kandidátov na prezidenta Ruska nezmizne jedno slávne meno. Generál totiž hrdo vyhlásil, že pokiaľ neuspeje na Sibíri, nemá zmysel pokúšať sa obsadiť Kremeľ.
Ak sa Lebeď stane gubernátorom, automaticky si zasadne v hornej snemovni ruského parlamentu, Rade federácie, vráti sa tak na politickú scénu a opäť sa mu otvorí cesta do oznamovacích prostriedkov. V hre sú aj obrovské čiastky peňazí. Krasnojarsk je jedným z centier ruskej oligarchie, kraj predstavuje pokladnicu, z ktorej sa bude financovať aj budúci prezidentský kandidát. Preto sa tu striedajú politické špičky, aby podporili "svojho" uchádzača o gubernátorské kreslo. V uplynulých dňoch loboval v kraji nacionalista Žirinovskij, aby ho vystriedal líder ruských komunistov Gennadij Ziuganov. Obaja vodcovia presadzujú ľavičiara Petra Romanova, ktorý však nemá v porovnaní s generálom a doterajším gubernátorom Valerijom Zubovom takmer žiadne šance.
Ziuganov a Žirinovskij sa však len ťažko môžu porovnávať so svetoznámou osobnosťou, ktorá sa údajne chystá presvedčiť obyvateľov Krasnojarského kraja, aby dali svoj hlas generálovi Lebeďovi. 23. apríla sa na Sibíri objavil Alain Delon. Aj keď herecký talent Žirinovského je nesporný, Delon má väčšie šance naplniť sály.
Lebeď sa s Delonom zoznámil vo februári 1997 v Paríži. Vtedy spoločne vystúpili v televíznom programe stanice France-2. Generál vraj urobil na herca silný dojem a bol zaradený do kategórie vplyvných priateľov. Delon neskôr vo francúzskom rozhlase vyhlásil, že najviac ho zaujala sila a mohutnosť ruského generála.Ťažko povedať, či herec vie, že sa stáva spoluzodpovedný za budúcnosť ruského impéria.
Zatiaľ by podľa výskumov verejnej mienky v roku 2000 dalo Lebeďovi hlas asi 10 percent voličov. Je na tom približne rovnako, ako expremiér Černomyrdin, moskovský starosta Lužkov alebo dočasný vicepremiér Nemcov. Šéf demokratickej frakcie Jabloko Javlinskij pokračuje vo svojom hviezdnom útoku na Kremeľ a principiálnym postojom, skvelými, vtipnými glosami aj sviežim vzhľadom získava stále viac sympatií.V súčasnosti by ho v prezidentskom kresle rado videlo 13 percent Rusov. Komunista Ziuganov sa stabilne drží na 21 percentách. Poslednou senzáciou sa stal ďalší komunistický líder, predseda Dumy Gennadij Selezňov. Je považovaný za neoficiálneho vodcu sociálno-demokratického krídla v ruskej komunistickej strane a o jeho schopnosti nájsť kompromis v každej situácii a pritom budiť zdanie zásadového bojovníka za práva pracujúcich kolujú legendy. Po prvý raz sa o Selezňovovi ako o možnom Jeľcinovom nástupcovi začalo uvažovať tento týždeň. Po tom, ako sa stal spojencom Jeľcina pri presadzovaní Sergeja Kirijenka na post premiéra, sa objavila fáma, podľa ktorej prezident naznačil bývalému redaktorovi Pravdy, že ak bude Selezňov počúvať a spolupracovať, mohol by sa stať následníkom trónu.
Autor: SME-pp