SANTIAGO (TASR) - Prezidenti a premiéri 34 štátov amerického kontinentu sa na záver svojho víkendového summitu v čílskom hlavnom meste dohodli na tom, že do konca septembra začnú konkrétne rokovania o Americkej zóne voľného obchodu (FTAA), ktorá sa bude rozprestierať od Aljašky po Ohňovú zem. Toto rozhodnutie je "položením základného kameňa najväčšej zóny voľného obchodu v dejinách ľudstva", uviedol v nedeľu v čílskom Santiagu na záver dvojdňovej schôdzky prezident hostiteľskej krajiny Eduardo Frei.
Budovanie zóny zahŕňajúcej 800-miliónovú populáciu kontinentu sa má skončiť v roku 2005. "Veríme, že Americká zóna voľného obchodu prispeje k zlepšeniu života všetkých obyvateľov," uvádza sa v 34-stránkovom záverečnom dokumente. S prípravnými rozhovormi sa má do 30. júna začať v Miami. Vlastné rozhovory v deviatich skupinách by sa mali začať najneskôr do 30. septembra za predsedníctva Kanady takisto v Miami. Členovia jednotlivých skupín sa budú zaoberať témami ako prístup na trh, investície, poľnohospodárstvo a podobne. Proces rokovaní, ktoré budú po Kanade viesť Argentína, Ekvádor a Brazília, sa skončí podpísaním dohody v hlavnom meste Mexika.
Summit v Chile označil americký prezident Bill Clinton za významný krok smerom od slovných deklarácií ku konkrétnym činom. Podľa jeho slov sa veľmi ťažko bude realizovať najmä odstránenie colných a obchodných prekážok, pretože demokracia je v niektorých krajinách ešte krehká. Účastníci summitu amerických štátov prijali aj niekoľko dohôd v oblastiach školstva, boja proti pašovaniu drog a ľudských práv. V sobotu schválili trojročný program, ktorý má do roku 2010 všetkým deťom umožniť absolvovanie aspoň základnej školskej dochádzky. Na summite sa zúčastnili predstavitelia všetkých štátov amerického kontinentu s výnimkou Kuby. Tento karibský štát sa nespomína ani v záverečnom vyhlásení. Napriek tomu viacero politikov nesúhlasilo s tvrdým postojom Washingtonu proti Kube. Zaradil sa medzi nich aj kanadský premiér Jean Chrétien, ktorý oznámil, že 27. apríla pricestuje do Havany. Vlani Kubu navštívil kanadský minister zahraničných vecí Lloyd Axworthy. Kanada je tretím najdôležitejším obchodným partnerom komunistickej Kuby. Argentína naopak zotrvá na prísnom postoji proti Kube. "Pokým tam nie sú garantované ľudské práva, naša politika sa nezmení," vyhlásil argentínsky prezident Carlos Menem. Ďalšia vrcholná schôdzka prezidentov a premiérov amerických štátov sa uskutoční pravdepodobne v roku 2000 v Kanade.