Tradicionalistické Rakúsko neexperimentovalo ani pri nedeľňajšej voľbe predstaviteľa reprezentatívneho úradu prezidenta. Thomas Klestil presvedčil o svojej profesionalite a nadstraníckosti a v uplynulých 6 rokoch vrátil úradu prezidenta zašlú slávu a lesk. Akékoľvek prísľuby zmien, ľavicovo ladené v prípade sympatickej evanjelickej superintendantky Gertraud Knollovej, alebo pravicovo v podaní stavebného magnáta Richarda Lugnera, ktorý bodoval medzi haiderovcami, našli iba malý ohlas. Rakúšania zvolili na ďalších 6 rokov, ktoré prinesú dôležité rozhodnutia o európskej politike, čitateľného a ostrieľaného proeurópana a nadstraníckeho človeka, ktorý bude na nezaplatenie hlavne v budúcoročných parlamentných voľbách.
Za presvedčivé víťazstvo môže Thomas Klestil poďakovať aj trom najväčším politickým stranám. Ani sociálni demokrati (SPÖ - dokonca prvýkrát od roku 1918), ani ľudovci (ÖVP - materská Klestilova strana) ani Slobodní (FPÖ) Jörga Haidera svojho vlastného kandidáta nepostavili. Až 88 percent voličov ÖVP, 51 percent voličov SPÖ a každý druhý volič Slobodných tak dali hlas Klestilovi.
Nezanedbateľný je aj úspech žien. V pätici kandidátov sa na druhom a treťom mieste umiestnili práve ženy, ktoré spolu volilo približne 24 percent voličov, hlavne mladých, žien a ľudí s vyšším vzdelaním. Kandidátka Heide Schmidtová preto výsledky volieb hodnotila aj ako pripravenosť voličov zvoliť v budúcnosti za prezidenta prvýkrát ženu.
Obavy z nízkej volebnej účasti, ktorá by si vynútila uskutočnenie aj druhého kola volieb, sa síce nenaplnili, ale 73, 8 percenta Rakúšanov, ktorí odvolili, znamená najnižšiu účasť v povojnovej rakúskej histórii. Podľa pozorovateľov sú Rakúšania sklamaní z politiky vôbec, podľa staronového prezidenta Klestila len z politiky politických strán. Ďalšie možné pole pôsobnosti pre novú hlavu štátu.