Druhý celoslovenský zjazd pracovníkov Slovenského odborového zväzu sklárskeho a bižutérneho priemyslu, ktorý sa v sobotu konal v Nemšovej, potvrdil vo funkcii predsedu na najbližších päť rokov Miroslava Bučeka. Zároveň rozhodol vypustiť zo svojho názvu slovo bižutérny.
# Prečo?
"Hlavne preto, že bižutérny priemysel už na Slovensku prakticky neexistuje. Po rozdelení Československa sa do likvidácie dostal podnik Slobijex Želiezovce, ktorý podliehal pod jabloneckú bižutériu. Stratil odbyt a dodávateľov polotovarov, pretože to všetko zabezpečovala česká strana. Podnik bol predaný vo verejnej súťaži, noví vlastníci ho však doviedli ku krachu. Na Slovensku ešte síce v oblasti bižutérie pracuje asi 30 žien, ktoré pre firmu Česká perlička navliekajú v Štúrove korálky, no česká firma sa netají tým, že z ekonomického dôvodu túto prevádzku ešte tento rok zruší."
# Váš zväz však tvorí predovšetkým sklársky priemysel, ktorý sa vlani dostal do ťažkej ekonomickej krízy.
"Vlaňajšok bol len vyvrcholením problémov, ktoré sa v sklárskom rezorte nakopili za posledných päť rokov. Do veľmi zlej situácie sa dostali hlavne závody Clara Utekáč, LUSK Medzilaborce a Xandra Málinec, kde si dokonca pracovníci museli svoje mzdy vymáhať aj štrajkami. O kríze v sklárskom priemysle svedčí aj skutočnosť, že za posledných päť rokov klesol počet sklárov na Slovensku z pôvodných 10 000 na 7500. Spôsobila to jednak privatizácia, ale aj prirodzený úbytok zamestnancov z dôvodu nízkych priemerných miezd."
# Aká je situácia v sklárskych podnikoch v roku 1998 a aké sú perspektívy ich rozvoja?
"Chcem veriť tomu, že rok 1997 sa už nebude opakovať. Zdá sa, že situácia sa už stabilizovala hlavne v závodoch v Málinci a Utekáči. U jediného výrobcu svietidiel na Slovensku, v závode LUSK Medzilaborce prebiehajú v týchto dňoch rokovania o predaji akcií podniku. Kapitálovo chcú do LUSK-u vstúpiť aj istá švajčiarska a nemecká firma. Perspektívu rozvoja tieto, ale aj ďalšie sklárske podniky určite majú. Majú totiž zabezpečený vysoký vývoz, čo je priamo spojené s efektivitou výroby. Ak si manažmenty uvedomia, že efektivitu bude ešte treba zvyšovať aj modernizáciou prvkov a kvalitným riadením celého výrobného procesu, o budúcnosť sklárskych podnikov na Slovensku nemám obavy."