Slovenskí nacionalisti hrozia pre referendum v Štúrove maďarskej menšine násilím, napísal v stredu v úvode článku pod titulkom Panika v Bratislave rakúsky denník Die Presse. Súvisí to s Výzvou vláde Slovenskej republiky zverejnenou v utorok "hlásnou trúbou Mečiarovho HZDS" - denníkom Slovenská republika. Časy diskusií a novinárskych debát sú preč, uvádza sa vo výzve súvisiacej s referendom o vstupe do NATO a priamej voľbe prezidenta, ktoré na 19. apríla pripravilo Mestské zastupiteľstvo v Štúrove. Vláda by mala bez ohľadu na reakcie zo zahraničia siahnuť po všetkých prostriedkoch, aby zabránila akcii "proti štátnej celistvosti Slovenska". V tejto súvislosti redakcia denníka okrem iného vyzvala, aby premiér V. Mečiar zvolal rokovanie Rady obrany štátu a minister vnútra G. Krajči zmobilizoval príslušné útvary Policajného zboru. Dôrazne sa tiež vyslovili za zvýšenie bojovej pohotovosti Armády SR. Podnetom na doteraz bezpríkladné panikárenie je teda referendum v Štúrove obývanom prevažne maďarskou národnostnou menšinou. Celoštátne referendum v máji minulého roka zmarilo ministerstvo vnútra, poznamenáva záverom denník.
Rakúska agentúra APA v tejto súvislosti uviedla, že dosiaľ bezprecedentným spôsobom hrozia nepriamo slovenskí nacionalisti občianskou vojnou proti maďarskej menšine, ak mesto Štúrovo uskutoční na nedeľu plánované referendum o priamej voľbe prezidenta SR. Otcovia mesta nechcú totiž uznať anulovanie referenda premiérom Vladimírom Mečiarom po jeho prevzatí prezidentských právomocí a chcú ho zrealizovať 19. apríla, teda podľa pôvodného plánu bývalého prezidenta Michala Kováča. Agentúra ďalej cituje niektoré výroky z Výzvy vláde SR, zverejnenej vo vydaní provládneho denníka Slovenská republika. Kolektív redakcie vyzýva armádu a políciu "v mene posvätného cieľa - zachovania slovenskej štátnosti" na zvýšenie bojovej pohotovosti. Nacionalistickí redaktori navrhujú uskutočniť všetky opatrenia bez ohľadu na reakcie a ohlasy zo zahraničia.
Starosta Štúrova Ján Oravec pre agentúru APA uviedol, že výzva ho "šokovala a otriasla ním". Podľa neho o ohrození štátnosti nemôže byť ani reči. Predovšetkým ide o pomoc pri presadení vôle občanov. Je jasné, že referendum nemôže mať žiaden právny účinok, poznamenal Oravec. Ak bude účasť viac ako 50-percentná a výsledok jednoznačný, bude mestské zastupiteľstvo v oficiálnom vyhlásení žiadať priamu voľbu prezidenta - "nič viac a nič menej", dodal primátor Štúrova.