Pol Pot, posledný z radu bývalých veľkých komunistických diktátorov, ktorý v Kambodži azda najdôslednejšie a súčasne aj v najobludnejšej podobe zaviedol do praxe teóriu Karola Marxa, je mŕtvy. Keď mal "brat číslo jeden" v rokoch 1975-1979 v rukách osud krajiny, vyprázdnil kambodžské mestá a ich obyvateľov "presídlil" do poľnohospodárskych pracovných táborov, ktoré si vyslúžili neslávne pomenovanie "vražedné polia", zrušil súkromný majetok, náboženstvo, dokonca aj peniaze a v mene "kolektívneho dobra" zotročoval a zabíjal ľudí v komúnach. Pol Pot takmer o 20 rokov prežil svoj pád, až do minulého leta mu poskytovali ochranu jeho verní z radov Červených Kmérov v kambodžskej džungli a na verejnosti sa nikdy neukazoval. Za zločin genocídy a smrť približne dvoch miliónov Kambodžanov sa zodpovedať nikdy nemusel. Osoba bývalého diktátora sa časom stala nepohodlnou aj pre samotných Červených Kmérov. Časť jeho mužov sa obrátila proti nemu, približne pred rokom porazila poslednú hŕstku jeho verných a začala vyjednávať o vydaní Pol Pota do rúk spravodlivosti. Proces s diktátorom by bol istým zadosťučinením pri zučtovaní s krvavou minulosťou tohto bývalého vládneho a neskôr povstaleckého hnutia, ktorému sa už odnechcelo bojovať. A princ Norodom Ranariddh, jeden z dvoch premiérov krajiny, bol ochotný vyjednávať so všetkými, ktorí zradia svojho vodcu - aj s tými, ktorí poslušne vykonávali jeho príkazy v kambodžských táboroch smrti. Namiesto medzinárodného tribunálu s masovým vrahom sa však konal len symbolický proces na základni Červených Kmérov Alongveng. Pol Pota bývalí spolubojovníci odsúdili za zločiny proti národu na doživotie, pričom v obžalobe ani len nefigurovalo obvinenie z genocídy.
Norodom Ranariddh utiekol do zahraničia pred vojenským prevratom a moc prevzal jeho spolupremiér Hun Sen, ktorý sa po boku vietnamských vojsk v roku 1979 pričinil o pád Pol Potovho režimu. Keďže Hun Sen odmietol akékoľvek vyjednávanie s Červenými Kmérmi, Pol Pot skončil svoj životný príbeh v ich väzení.
Správa o Pol Potovej smrti sa v minulosti rozšírila už niekoľkrát, tentoraz ju však potvrdili aj fotografie zahraničných novinárov. Paradoxne prišla práve v čase, keď sa opäť začalo hovoriť o jeho vydaní do rúk spravodlivosti. Červení Kméri urobili v uplynulom roku mnoho krokov, ktorými si chceli vylepšiť pošramotený imidž. Keď Hun Sen násilím sústredil moc v Kambodži do svojich rúk, podľa vzoru medzinárodného spoločenstva odsúdili vojenský prevrat, vyslovili sa za usporiadanie demokratických volieb a prisľúbili pomoc zosadenému premiérovi Norodomovi. Pre vidinu návratu do politiky boli ochotní hodiť cez palubu svojho bývalého vodcu. Štyri roky vyhladzovacieho komunizmu, ktoré majú Kambodžania ešte stále živo v pamäti, sa však nespájajú len s menom jedného muža.