V Írsku pôsobí sv. Patrik, rodák z Anglicka, ktorý je pokladaný za evanjelizátora a zároveň patróna krajiny. Jeho pôsobiskom bol pravdepodobne Armagh na severe ostrova.
1542
Henrich VIII. sa po štyroch storočiach sporadických anglických invázií vyhlasuje za zvrchovaného vládcu Írska. Ďalšiu históriu poznačí Henrichovo odopretie poslušnosti Rímu a vznik Anglikánskej cirkvi (1534).
1690
Víťazstvo protestantského Viliama Oranžského nad anglickým kráľom Jakubom II., ktorý prestúpil na katolicizmus - na jeho pamiatku podnikajú dodnes írski protestanti pochody, ktoré sú neraz príčinou nepokojov.
1918
Po stáročiach pokusov o autonómiu vyhlasuje írska strana Sinn Fein, ktorá jednoznačne vyhrala parlamentné voľby v Írsku, jednostranne nezávislosť ostrova.
1921
Konflikt medzi Londýnom a Dublinom je ukončený dohodou. Írsky ostrov bol rozdelený na Írsku republiku a britskú provinciu Severné Írsko, známu ako Ulster.
1968
Vypuknutie nepokojov v Ulsteri po potlačení hnutia za občianske práva v Belfaste a Londonderry.
1969
Pochody protestantských oranžistov vyprovokovali v Londonderry a v západnom Belfaste krvavé zrážky. V Severnom Írsku sú rozmiestnené britské jednotky.
1972
Počas tzv. krvavej nedele (Bloody Sunday - 30. januára) zastrelili britskí vojaci v Londonderry 14 neozbrojených katolíckych demonštrantov. IRA odpovedá zavraždením 11 protestantov. Londýn rozpúšťa regionálny parlament a preberá nad Ulsterom "priamu vládu". Nasledujú dve desiatky rokov v znamení bombových útokov a vrážd, vedených najmä zo strany IRA, keďže unionisti majú podporu v oficiálnej britskej armáde.
1993
Britská vláda prichádza s ponukou na začatie mierových rokovaní so Sinn Fein.
1994
IRA ohlasuje prímerie, ku ktorému sa neskôr pridali aj unionistické ozbrojené jednotky. Predstavitelia Sinn Fein sa po prvýkrát po 70 rokoch oficiálne stretli s londýnskou vládou.
1995
V predvečer návštevy amerického prezidenta Billa Clintona vymenujú Británia a Írsko bývalého senátora Georga Mitchella za sprostredkovateľa stagnujúceho mierového procesu.
1996
február - Bombový útok IRA porušuje práve začaté prímerie.
jún - Mierové rozhovory sa začínajú 10. júna za predsedníctva G. Mitchella a účasti zástupcov vlád Veľkej Británie a Írskej republiky a siedmich severoírskych politických strán bez účasti IRA, ktorá je vylúčená za porušenie prímeria. Dohoda na základných procedurálnych otázkach.
1997
júl - IRA oznamuje obnovenie prímeria.
október - Historické stretnutie Tonyho Blaira s Gerry Adamsom na zámku Stormont pri Belfaste.
1998
marec - Britská vláda oznamuje úmysel vyšetriť udalosti Krvavej nedele z roku 1972.
apríl - Vyjednávač George Mitchell stanovuje 9. apríl ako posledný dátum na dosiahnutie dohody. S niektorými jej bodmi však nesúhlasia probritskí unionisti. Konečné znenie dohody sa podarí prijať so 17-hodinovým oneskorením po celonočnom rokovacom maratóne a osobnej intervencii Billa Clintona, ktorý poskytol všetkým stranám záruky jej dodržiavania.