hladinu pozornosti. Po niekoľkých týždňoch "bezsenných nocí" pre tých, ktorých sa tento zákon týkal, po mohutnej vlne protestov a nesúhlasu, parlament úplne jednoznačne schválil zmenu v znení zákona - k spokojnosti vojenskej verejnosti.
Mnohých prekvapila zmena stanoviska poslancov HZDS o 180 stupňov. Nie preto, že by argumenty o nesprávnosti pôvodne schválenej verzie zákona neboli jednoznačné. Skôr však preto, že takáto náhla zmena stanoviska a vlastne verejné priznanie fatálneho omylu nie je medzi poslancami HZDS obvyklým javom. Prečo teda predseda parlamentného výboru Imrich Andrejčák (HZDS) pôvodne argumentoval tým, že na vyplácanie odchodného vojakom nestačí rozpočet, keď odchodné sa vypláca z penzijného fondu a nie z rozpočtu?
Ďalší lapsus: v stredu 8. apríla Slovenská národná strana odštartovala podpisovú akciu za vyhlásenie referenda s dvoma otázkami. Jednou z nich je požiadavka na vyhlásenie neutrality Slovenska.
Medzi prvými, čo sa pod petíciu podpísali, bol aj minister obrany SR Ján Sitek. Člen vlády SR, ktorá má vo svojom programovom vyhlásení ako jeden z hlavných cieľov stanovenú integráciu SR do bezpečnostných štruktúr v Európe! Tej vlády, ktorá investovala do Armády SR už desiatky a stovky miliónov korún v rámci plnenia programu pre vstup do NATO - Partnerstvo za mier - a pri úsilí o dosiahnutie kompatibility výzbroje s armádami NATO.
V čom spočíva príčina takéhoto konania?
Štáty NATO dobre vedeli, prečo rozhodli na madridskom summite v júli 1997 o neprijatí SR medzi nových členov aliancie. Už vtedy vedeli, v čom spočíva príčina konania predstaviteľov súčasnej vládnej koalície.
Odpoveď na všetky otázky nájdete v nadpise tohto článku...
Autor: PETER OŠVÁTH, predseda sekcie Programovej rady DU pre