Viac ako jedna tretina obyvateľov Nemecka nemá ani potuchy o tom, prečo sa slávia veľkonočné sviatky. K tomuto prekvapujúcemu zisteniu dospel najnovší prieskum verejnej mienky Forsy. Ako ďalej uvádza, až 48 percent Nemcov nevie nič o tom, že Veľká noc má náboženský pôvod. Podľa Forsy pribúda z roka na rok čoraz viac Nemcov, ktorí trávia Veľkú noc dovolenkou v zahraničí. Vyše 1,8 milióna Nemcov počas tohtoročnej Veľkej noci strávi svoj voľný čas dovolenkou v Taliansku. Ďalšie státisíce Nemcov sa počas nich rozhodli stráviť svoju dovolenku na obľúbenej Mallorke.
ZJAVENIE NA KOLÁČI
Mexičanka Fernanda Rivasová takmer odpadla, keď vyťahovala z trúby čerstvo upečený koláč a na jeho povrchu uvidela obrysy Panny Márie. Na mieste údajného zázraku v dedine Bacalar v štáte Quintana Roo sa ihneď zhromaždili desiatky katolíckych veriacich, ktorí boli presvedčení o tom, že ide naozaj o zázrak. Dostavila sa aj miestna televízia, ktorá vyspovedala domácu pekárku a nasnímala "zázračný koláč", položený na provizórnom oltári obklopenom kvetmi. Správy o zjaveniach Panny Márie sa za posledný rok rozmohli v Mexiku ako huby po daždi. Horliví veriaci spozorovali tvár bohorodičky aj na škvrne z prasknutej kanalizácie v mexickom metre a na prevalenom automobilovom nárazníku.
VTÁK KIVI
NAMIESTO ZAJACA
Novozélandský minister lesov a poľnohospodárstva Nick Smith chce vyhynutím ohrozený druh pštrosovitého vtáka kivi povýšiť na symbol veľkonočných sviatkov namiesto tradičného zajaca. Konzervatívny politik tento návrh v stredu zdôvodnil tým, že zajace sa stali pre ostrovný štát doslova pohromou. Keďže sú stredobodom Veľkej noci, podľa Smitha vzniká nesprávny dojem, že sú to "milé, láskavé a roztomilé tvory" hodné uctievania. V skutočnosti sú však pohromou pre životné prostredie a poľnohospodárstvo. Keby sa symbolom Veľkej noci stal kivi, naskytla by sa reálna šanca niečo pre tento ohrozený druh urobiť, uviedol Smith.
NAJVÄČŠÍ ZVON
Uliatie najväčšieho zvona na svete, ktorý bude vážiť 30 ton, si súkromní americkí mecenáši objednali na počesť blížiacich sa osláv prelomu tisícročia v savojskej zlievárni Paccard vo Francúzsku. Podľa objednávky zvon bude mať priemer 3,6 metrov a bude o šesť ton ťažší ako ten, ktorý sa nachádza vo veži katedrály v Cologne a v súčasnosti je považovaný za najväčší činný zvon na svete. Zvon ulejú bežným zlievarenským spôsobom a pokryjú ho zo 78 percent meďou a z 22 percent cínom. Jeho výroba, ktorá potrvá jeden rok, bude stáť 330 000 dolárov. Zvon plánujú umiestniť v americkom meste Newport v 450 metrov vysokej veži vyrobenej z kovu pri príležitosti osláv blížiaceho sa roku 2000.
BUDHOV ZUB
NA TCHAJ-WANE
Tisíce Tchajwančanov vrátane premiéra Vincenta Siaa vo štvrtok na medzinárodnom letisku neďaleko tchajwanskej metropole Tchaj-peje privítali údajný posvätný Budhov zub. "Dúfame, že Budhov zub prinesie na Tchaj-wan mier a posilní sociálny súlad," vyhlásil Siao počas uvítacieho obradu na letisku. Zub bol prepravený do chrámu v centre Tchaj-peje, kde v uliciach stáli desaťtisíce obyvateľov. V chráme bude zub vystavený tri mesiace a potom bude umiestnený v pagode, ktorá má byť kvôli nemu postavená. Dvestočlenná delegácia tchajwanských budhistov dopravila zub z thajského Bangkoku, kde bol zub krátko vystavený potom, čo ho na Tchaj-wan ako dar poslalo 12 tibetských lámov žijúcich v Indii. Zub, ktorý je teraz na Tchaj-wane, je považovaný za jeden z troch dochovaných Budhových zubov: zostávajúce dva sú v Pekingu a na Srí Lanke.