ch partnerov. Ide o oficiálnu reakciu Moskvy na údajnú diskrimináciu Rusov žijúcich v Lotyšsku.
Najväčším zásahom do obchodných vzťahov medzi obidvomi krajinami bude vyškrtnutie Lotyšska zo zoznamu tranzitných krajín, cez ktoré sa dopravuje ruský plyn a ropa. Kirijenko doslova povedal: "Sme nútení prestať využívať služby lotyšských partnerov vrátane tých, ktorí prepravujú ruské energetické suroviny." Tragické je toto rozhodnutie predovšetkým pre prístavy Rigu a Ventspil, cez ktoré prechádzala značná časť ruskej ropy. Skoro 90 percent nákladov, ktoré prechádzajú baltskými prístavmi, tvoria ruské energetické suroviny. Tranzitné poplatky za prepravu ruského plynu a ropy predstavujú 60 percent valutových príjmov Lortyšska. Zároveň budú znížené dodávky ropy i samotným lotyšským zákazníkom. Podľa doterajšieho vicepremiéra B. Nemcova ruské spoločnosti zareagovali okamžite a už v utorok zásadne obmedzili dodávky surovín baltskej republike.
Hlavným bojovníkom za práva krajanov žijúcich v zahraničí je starosta Moskvy Lužkov, ktorý sa odvážil vyhlásiť, že postavenie Rusov v Lotyšsku je možné prirovnať iba ku "genocíde v Kambodži". Gubernátor kemerovskej oblasti Tulejev vyzval podniky vo svojom regióne, aby zastavili dodávky uhlia do Lotyšska, saratovský líder Ajackov prehlásil, že v jeho oblasti sa nebudú predávať žiadne lotyšské rybie konzervy ani textil.
Oficiálna výzva vlády nemá charakter príkazu a hovorca Kremľa Jastržembskij dokonca slovo "sankcie" odmietol použiť. Podľa neho ide len o "opatrenia". Súkromné firmy sa teda podriadiť nemusia. V utorok sa však už ozvali hlasy volajúce po prísnej kontrole plnenia embarga. Vedenie Západosibírskych železníc už nariadilo kontrolovať, či je tok tovaru medzi Lotyšskom a Ruskom prostredníctvom železníc skutočne zastavený. Závažné rozhodnutie o začatí ekonomických sankcií sa zrodilo v Kremli. Hovorca prezidenta Jastržembskij informoval, že "že neprišlo k žiadnym pozitívnym zmenám vo vzťahu Rigy k Rusom žijúcim v Lotyšsku". Podľa neho diskriminácia pokračuje, preto sa prezident odhodlal ku krajnému riešeniu.
Tieto udalosti sú len vyvrcholením dlhého sporu medzi Rigou a Moskvou, ktorá opakovane poukazovala na diskrimináciu krajanov. Tí nemajú právo na plnohodnotný lotyšský pas.
Autor: pre SME - agentúra Epicentrum