Generálny tajomník NATO Javier Solana včera v Bruseli slávnostne otvoril nové administratívne priestory partnerských krajín NATO, ktoré doteraz neboli vybrané pre vstup do aliancie. Ide o Rusko, Ukrajinu a ďalších 19 partnerských krajín vrátane Slovenska. Solana zdôraznil politický význam otvorenia novej budovy, ktoré podľa neho symbolizuje spoločný osud zúčastnených krajín v procese posilňovania stability a mieru. Predstavitelia týchto partnerských krajín sa presťahovali do budovy Croydon neďaleko sídla NATO. Odišli tak z Wörnerovho krídla budovy aliancie, ktoré pred týždňom "zabrali" prijímané partnerské krajiny - Česko, Poľsko a Maďarsko, rozširujúce svoje misie.
OZÓNOVÁ DIERA NAD EURÓPOU
Nemecké stredisko leteckej a vesmírnej prevádzky v Kolíne nad Rýnom oznámilo, že nad Európou objavilo menšiu ozónovú dieru. Vytvorila sa nad západným Atlantikom a za posledné marcové dni sa začala pohybovať smerom cez Britské ostrovy, severné Francúzsko a strednú Európu nad juh kontinentu. S tým súvisiaca zvýšená intenzita škodlivého ultrafialového žiarenia však bola ešte pomerne malá vzhľadom na doteraz nízke postavenie Slnka nad obzorom. Pre človeka neboli dávky vyžarovania kritické. Ide o občas sa opakujúci efekt, ktorý je vyvolávaný globálnou dynamikou ovzdušia a ktorý nie je prvotne spôsobený stenčovaním ozónovej vrstvy.
BILANCIA ZÁPLAV
Záplavy, ktoré postihli vlani Českú republiku, spôsobili oveľa vyššie hmotné škody, než sa pôvodne odhadovalo. Ako včera oznámilo české ministerstvo životného prostredia, celkové škody dosiahli sumu 63 miliárd Kč. Dovedna bolo zničených 2152 bytov a 18 526 rodinných domov, uvádza sa v správe ministerstva. Z asi 10 000 postihnutých osôb je 4000 stále bez prístrešia. Júlové záplavy postihli 33 okresov ČR, vyžiadali si takmer 50 ľudských životov, ochromili riadne fungovanie spoločnosti a na štátnom a súkromnom majetku, na bytovom fonde, na dopravnej infraštruktúre, telekomunikáciách a životnom prostredí spôsobili škody v celkovej výške 63 miliárd korún.
ZMLUVA O ZÁKAZE JADROVÝCH SKÚŠOK
Prvými jadrovými veľmocami, ktoré ratifikovali Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok, sa stali Veľká Británia a Francúzsko. Informoval o tom včera Úrad pre dozor nad zákazom atómových skúšok (CTBTO) so sídlom vo Viedni. Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok schválilo po dlhoročných rokovaniach 10. septembra 1996 Valné zhromaždenie OSN. Od tej doby pristúpilo na dohodu 149 krajín, do platnosti však vstúpi, keď ju ratifikuje 44 štátov. S Londýnom a Parížom to je zatiaľ len 13 subjektov, medzi nimi je i Slovensko.
DAŽDE UHASILI POŽIARE V BRAZÍLII
Silný dážď, ktorý cez minulý víkend zasiahol štát Roraima v severozápadnej Brazílii, uhasil posledné ohniská požiarov, ktoré viac ako dva mesiace pohlcovali rozsiahle plochy amazonského pralesa. Operačné stredisko riadené brazílskou armádou potvrdilo, že ohniská požiarov v oblasti Pacaraima v blízkosti hranice s Venezuelou dážď zlikvidoval. Od januára trvajúci požiar spálil 37 000 kilometrov štvorcových vegetácie, čo zodpovedá asi 16 percentám územia štátu Roraima.