u vláde, centrálnej banke, komerčným bankám, mestám, podnikom. Podľa udeleného ratingu sa stanovuje úroková miera pri úvere. Rating je teda ohodnotenie ekonomiky v agregovanej (zahustenej) forme. Ratingom bývajú ohodnotené štáty, banky, veľké podniky, ale aj mestá. O udelenie ratingového stupňa, resp. jeho zvýšenie pre krajinu, žiada obyčajne predstaviteľ centrálnej banky. Ratingová agentúra začne vykonávať prieskum a udelí, resp. zvýši, ratingový stupeň. O ratingové ohodnotenie môže požiadať subjekt nachádzajúci sa v krajine, ktorá má už pridelený rating. Pritom platí, že tento subjekt nemôže mať pridelený vyšší rating, ako má krajina. Výnimky sú niektoré tzv. off shore enklávy, kde firmy pôsobiace v režime daňového raja môžu mať vyšší rating ako domáce firmy. Rating u nás a v ČR majú udelený významnejšie banky. V ČR má rating udelený okrem Prahy aj mesto Ostrava. Dve najviac uznávané inštitúcie pre ratingové hodnotenie sú Moody`s Investors Service, USA, a Standard & Poor`s Corporation, USA, potom nasledujú európska IBCA a japonská JBRI. Spomenuté ratingové inštitúcie používajú pre hodnotenie subjektov 10 investičných stupňov a ďalšie tzv. špekulatívne stupne. Hodnotenie agentúr okrem slovnej charakteristiky sa označuje stupňami. Pri agentúre Moody`s najvyšší investičný stupeň je Aaa, najnižší investičný stupeň je Baa3. Najvyšší špekulatívny je Ba1 (na ten kleslo od apríla Slovensko). Okrem ratingového stupňa agentúra pridáva výhľad do budúcnosti. Môže byť negatívny, ustálený a pozitívny.
Slovensko sa dostalo na úroveň ČSFR z roku 1992
Prvý raz agentúru Moody`s o udelenie ratingu požiadala bývalá ŠBČS v januári 1992 pred umiestnením obligácií v objeme 200 mil. USD. ČSFR vtedy získala najvyšší špekulatívny stupeň Ba1. Neistota v ČSFR v súvislosti s jej nadchádzajúcim rozdelením nedovoľovala tento stupeň zvýšiť. Avšak nástupnícky štát - ČR - získal už v marci 1993 stupeň Baa3 - najnižší investičný stupeň. V apríli 1994 získala ČR stupeň Baa2 a v máji 1995 Baa1. Slovensko získalo najnižší investičný stupeň Baa3 v máji 1995. V septembri 1995 ČR postúpila o ešte jeden stupeň vyššie - Baa1, na ňom zotrváva dodnes. Koncom marca tohto roka Moody`s znížila Slovensku rating na Ba1.
Nedostatky, na ktoré poukazuje agentúra Moody`s
- deficit bežného účtu platobnej bilancie
- rozpočtový deficit, ktorý je vo zväčšujúcej sa miere financovaný krátkodobými úvermi
- vysoká úroková miera v ekonomike
- rastúce náklady na obsluhu domáceho dlhu
- rast HDP je v značnej miere založený na vysokej úrovni domácej spotreby
- zahraničnoobchodný deficit je spôsobený nediverzifikovanou priemyselnou štruktúrou zdedenou zo socializmu
- nedostatok štruktúrnych zmien v podnikateľskej mikroúrovni
- špecifický prístup k privatizácii zhoršuje podmienky pre hospodársku súťaž
- obchodný deficit sa rieši administratívnymi opatreniami
- funguje politika podpory neefektívnych podnikov
- tlak na znižovanie nezávislosti centrálnej banky
Prognózy Moody`s
Predvolebná stratégia v tomto roku spôsobí, že je nepravdepodobné riešenie nahromadených štrukturálnych problémov. To stavia budúcu vládu do obťažnej situácie.
Moody`s sa domnieva, že devalvačné tlaky spôsobia tlak na obsluhu dlhu, a to spôsobí ťažkosti súkromnému sektoru pri splácaní úverov.