BRUSEL (TASR) - Proces tzv. screeningu, ako analytické skúmanie prijímania acquis communautaire nazýva Európska komisia, na ktorom sa včera zúčastnilo 11 kandidátskych krajín, otvoril v Bruseli komisár Európskej únie pre zahraničné vzťahy Hans van den Broek, ktorý zdôraznil, že táto činnosť sa bude realizovať na rovnakom základe so všetkými, ale s použitím rozdielnych metód a s rôznou dĺžkou trvania. Celá táto činnosť bude mať rýdzo technický charakter a jej cieľom bude identifikovať oblasti, v ktorých sa bude treba sústrediť v nasledujúcej fáze vstupného procesu. Hlavným predmetom screeningu je vysvetliť, čo je to acquis, odpovedať na akékoľvek otázky a identifikovať možné problémy na riešenie v rámci predvstupovej stratégie. Komisár pripustil, že v niektorých oblastiach kandidátske krajiny v preberaní acquis už pokročili, napríklad v rámci uplatňovania bielej knihy vo vnútornom trhu, ale teraz nastal čas na komplexné preskúmanie celej legislatívy.
Na prvom zo série 60 technických stretnutí sa Európska komisia a kandidátske štáty stretnú v dvoch skupinách už 27. apríla. Až do konca júla dostanú vyčerpávajúce informácie o tom, čo takzvané acquis v sebe všetko zahrňuje. Ide o 80 tisíc strán právnych noriem, nariadení, smerníc, zmluvných záväzkov a deklarácií, z ktorých mnohé zatiaľ do svojej legislatívy neprebrali ani riadne členské krajiny.
Po letných prázdninách začne rozhodujúca fáza screeningu, ktorým bude identikovanie problémov. S oboma skupinami krajín budú screening zabezpečovať rozdielne tímy. V prípade rokujúcich krajín to bude samotný negociačný tím Európskej komisie a v prípade iba pripravujúcich sa kandidátov generálne riaditeľstvo EK pre zahraničné vzťahy.
Z hľadiska podstaty najväčší rozdiel medzi prvou skupinou rokujúcich krajín a druhou skupinou menej pripravených kandidátov, vrátane Slovenska, bude však ten, že uzavrúc určitú z 29 negociačných kapitol, budú rokujúce krajiny môcť pristúpiť k vlastným rokovaniam o podmienkach vstupu, zatiaľ čo druhá skupina krajín bude môcť pokračovať iba v príprave na rokovania.
Pre Slovensko je však významné to, že opakovať skúmanie acquis tam, kde sa už raz vykonalo, nebude pred otvorením rokovaní o vstupe potrebné. To znamená, že po úspešnom tohtoročnom screeningu sa Slovensko nebude musieť podrobovať celému tomuto cvičeniu ešte raz po tom, keď bude vybrané na rokovania o vstupe. "Tam, kde sa screening urobil, nebude ho nutné opakovať, niektoré kapitoly alebo oblasti sa môžu preskúmať, ale nechceme, aby sa pre screening celý proces rokovaní oneskoril," vyhlásil pre TASR komisár H. van den Broek.