Veľmi rýchlo sa skončil pokus švajčiarskej rodiny Biundovcov, ktorá súhlasila, že bude mesiac žiť za výkladom jedného obchodného domu vo švajčiarskom Zürichu. Vo štvrtok večer, necelé tri dni po začatí "experimentu" oznámil pán Agostino Biundo, že končí, pretože nátlak verejnosti je príliš silný. Život štvorčlennej rodiny vo výklade bol nápadom Franka Baumanna, riaditeľa švajčiarskej reklamnej spoločnosti, ktorý manželom Biundovcom ponúkol odmenu 10 000 švajčiarskych frankov (asi 240 000 korún). Podľa jeho slov však manželia o peniaze neprídu - nepriaznivý a často agresívny ohlas verejnosti a oznamovacích prostriedkov ho vraj natoľko zaskočil, že nielen súhlasí s predčasným skončením experimentu, ale vyplatí Biundovcom aj plnú odmenu.
MILIÓNy DOKUMENTOV NA INTERNETE
Užívatelia svetovej počítačovej siete Internet majú prístup najmenej k 320 miliónom dokumentov. Tvrdia to aspoň americkí vedci v správe, ktorú včera zverejnili v časopise Science. Ako uvádzajú Steve Lawrence a Lee Giles z Výskumného ústavu v Princetone v New Jersey, užívatelia priemerne stlačia svoju myš 8,3-krát, než sa dostanú k informácii, ktorú hľadajú. To nie je tak veľa, ak uvážime, že podľa Lawrenca a Gilesa sa Internet rovná encyklopédii obsahujúcej 15 miliárd údajov. Lawrence a Giles sa zároveň zamerali na porovnanie ponuky šiestich hlavných vyhľadávacích centrál - programov, ktoré pomáhajú užívateľom nájsť to, čo potrebujú. Na základe analýzy 575 otázok poskytol program HotBot prístup k 34 percentám registrovaného obsahu siete, AltaVista k 20 percentám, Northern Lite sprístupnil asi 20 percent, Excite približne 14 percent, Infoseek 10 a Lycos 3 percentá obsahu Internetu.
NEPÁLSKI POSLANCI UŽ BEZ PAPÚČ
Novelizovaný rokovací poriadok parlamentu Nepálskeho kráľovstva už pamätá aj na výzor poslancov a zakazuje im, aby na schôdze chodili v sandáloch, plážových papučiach, texaskách alebo s výstrednými slnečnými okuliarmi. Nové pravidlá, ktoré podpísal sám nepálsky kráľ Birendra Bir Bikram,kombinujú národný a západný štýl a namiesto voľného výberu predpisujú tradičnú tesnú, po kolená siahajúcu košeľu, klasické sako a čiapku. Predsedu parlamentu navyše oprávňujú, aby poslancov v prípade porušenia novej "módy" upozornil, neoprávňujú ho však trestať ich za tento prehrešok proti dobrému parlamentnému vkusu.
E-MAIL AKO POŠTOVÁ SCHRÁNKA
Britská kráľovská pošta v spolupráci s americkou softvérovou firmou Microsoft zaviedla novú službu, ktorá umožní doručiť elektronickú poštu (e-mail) komukoľvek na svete, teda aj tomu, kto nemá počítač. Pod- stata spoločného projektu spo- číva v tom, že odosielateľ sa pripo- jí na webovú stránku RelayOne (www.relayone.msn.com), kde sa zaregistruje, kreditnou kartou zaplatí príslušný poplatok a odošle e-mail do elektronického centra v Londýne. Tam je správa vytlačená a odoslaná prvou triedou alebo letecky. Na území Veľkej Británie by mala adresáta zastihnúť do druhého dňa. Istou nevýhodou novej služby je pomerne vysoká cena - 1,5 libry (85 korún) za stránku kdekoľvek na svete, čo je päťkrát viac ako známka prvej triedy v Británii. Odosielatelia sa nemusia znepokojovať tým, že si zamestnanci pošty budú ich listy čítať. Všetko - od vytlačenia správy cez jej vloženie do obálky až po nalepenie známky - vraj obstará technika.