"Nechajte zomrieť Jamesa Raya v kruhu svojej rodiny," prihovára sa úradným autoritám Correta Kingová, vdova po zavraždenom Martinovi Lutherovi Kingovi, známom bojovníkovi za občianske práva amerických černochov. Tridsaťročné výročie vraždy pripadá na dnešný deň. Okrúhle výročie je dôvodom, aby sa o prípade, ktorý šokoval Ameriku, znovu a neustále hovorilo. Aj preto, že vraj James Earl Ray, ktorý si odpykáva 99-ročný trest vo väzení v Nashville, pomaly, ale iste umiera na ťažké obličkové ochorenie. Na ľudskú trosku je vždy ťažký pohľad, a dokonca aj keď sa človek pozerá na vraha. Na televíznej obrazovke sa usmieva a tvári sa ešte sebavedome, ale detailný záber svedčí o tom, že už dlho nažive nebude, až priveľmi pripomína tú známu postavu s kosou. Aj preto jeho právnici, vedení povestným Williamom Pepperom, rozpútali kampaň za jeho predčasné prepustenie z väzenia. Ray má vraj aj tak zrátané dni a treba prejaviť humanitu voči ťažko chorému 71-ročnému mužovi.
Právnici však pokračujú aj v kampani poukazujúcej na "akési" iné fakty, ktoré by mali potvrdiť, že ten, kto doslova odstrelil Kinga ďalekonosnou puškou na balkóne motela Lorraine v Memphise 4. apríla 1968, bol ktosi úplne iný. Fakt, že Raya krátko po atentáte zatkla polícia aj s puškou, sa akosi nehodí jeho advokátom do schémy. Sám Ray teraz vyhlasuje, že on Kinga nezabil, že to urobila tajná služba FBI a všetko vraj na neho našila. Kinga vraj zabil muž pod krycím menom Raul, ktorý aj celé sprísahanie viedol.
Lenže ako sa uvádza v konečnej vyšetrovacej správe podpísanej generálnym prokurátorom memphiského okrsku, kde k vražde došlo, niet závažných faktov, ktoré by vyvrátili skutočnosť, že vrahom bol James Earl Ray. Ten, zrejme zmierený so svojím osudom a s blížiacou sa smrťou, dodáva: "Nie som rasistom ani vrahom. Upadám do kómy a opäť sa z nej prebúdzam. Rozhodli sa, že ma nechajú zomrieť vo väzení. Nejako to zvládnem. Myslím na umieranie, ale smrti sa nebojím."
Autor: Washington (Autor je stálym spolupracovníkom