ých bilaterálnych vzťahov 52-ročný španielsky diplomat Eduardo Junca. Ako napísal nemecký denník Die Welt, prelom priniesla polhodinová schôdzka španielskeho premiéra José-Maríu Aznara s kubánskym prezidentom Fidelom Castrom a korunovať ho bude pondelňajšia návšteva kubánskeho ministra zahraničných vecí Roberta Robainu v Madride.
Otázne bude, ako sa vymenovanie nového veľvyslanca na Kube premietne do španielskej politiky voči komunistickej Kube. Spomínaný diplomatický incident bol iba dôsledkom zmeny v postoji Španielska voči "ostrovu slobody" po nástupe konzervatívneho premiéra José-Maríu Aznara. Ten už pri svojej inaugurácii v lete 1996 avizoval, že voči Kube treba zaujať oveľa tvrdší postoj, než aký počas 13-ročnej éry zastával Aznarov predchodca v úrade socialista Felipe González. Aznar skutočne pritvrdil a tradične veľmi dobré kubánsko-španielske vzťahy zatienila kritika kubánskeho systému a Aznarova výzva na jeho demokratizáciu. Aznar sa navyše neuspokojil iba so sólovým postojom a v tejto línii burcoval proti Kube aj celú Európsku úniu. Preto Kuba na protest odmietla nového španielskeho veľvyslanca a ako dôvod uviedla tradičné "hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí" krajiny.
Španielsko má na Kube, vo svojej bývalej kolónii, výsadné politické a ekonomické postavenie. To chcelo Španielsko zúročiť práve na pozadí blížiacej sa storočnice od ukončenia svojej koloniálnej nadvlády nad Kubou. Vyvrcholením osláv má byť návšteva kráľa Juana Carlosa koncom tohto roku, ktorej najväčšia prekážka padla práve vymenovaním nového veľvyslanca. Aký priestor teda dostanú v tejto novej atmosfére požiadavky premiéra Aznara na demokratizáciu pomerov na Kube? Zaniknú na pozadí ekonomických záujmov, alebo zvolí Aznar menej demonštratívnu formu ako naposledy? Čosi v tejto súvislosti naznačil šéf španielskej diplomacie Abel Matutes, ktorý zdôraznil, že budúci veľvyslanec by sa mal možnosť kedykoľvek skontaktovať s členmi kubánskej opozície. Po tom, ako historická návšteva pápeža Jána Pavla II. začiatkom roka na Kube viedla k uvoľneniu sankcií zo strany USA, bude logicky Fidel Castro normalizáciou vzťahov so Španielskom útočiť na zlepšenie vzťahov so samotnou EÚ, v čom mu nemôže pomôcť nikto tak ako práve Španielsko.