Z vyšetrovania ďalej vyplynulo, že asi 70 percent britských odsúdených má skúsenosti s drogami, avšak vzniká obava, že po absolvovaní trestu vo väzení, kde sa drogy kupujú takmer tak ľahko ako na ulici, sa do spoločnosti vrátia ťažko drogovo závislí ľudia. Centrálna Správa väzníc reagovala na jeho zistenia vlastným vyšetrovaním, ktoré má pomocou televíznych záznamov, a v niektorých prípadoch aj špeciálne cvičených psov, odhaliť kontakty s návštevami, ktoré drogy do väzníc prinášajú.
Podľa niektorých odborníkov jednou z hlavných príčin tohto stavu je, paradoxne, vykonávanie drogových testov, ktoré zaviedli pred tromi rokmi. Marihuana, ktorá sa predáva za dve libry a je v niektorých britských väzniciach neoficiálne tolerovaná, pretože znižuje agresivitu, sa dá detekovať do 30 dní od jej fajčenia. Naproti tomu rovnako lacný heroín zostáva v tele iba 48 hodín. Podľa štúdie, ktorú vypracoval Inštitút drogových závislostí, počet väzňov užívajúcich opiáty (zväčša heroín) sa počas jedného roka zdvojnásobil, zatiaľ čo fajčenie marihuany pokleslo o 20 percent. Britskí väzni tak masovo prechádzajú z tzv. mäkkých drog na tvrdé.
Zo všeobecnej štatistiky ministerstva vnútra zároveň vyplýva, že počet kriminálnych činov vo Veľkej Británii sa od roku 1979 zdvojnásobil, čo znamená rýchlejší rast kriminality ako v iných západných krajinách - desaťkrát rýchlejšie ako v USA, pričom iba Holandsko má vyšší nárast. S nárastom kriminality vzniká problém preplnených väzníc, ktoré iniciujú problémy medzi spoluväzňami. Aj z tohto dôvodu sa vláda rozhodla postaviť britský Alcatraz - najmodernejšou technológiou zabezpečenú väznicu pre 50 najbrutálnejších a najviac deštruktívnych väzňov, ktorí predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre pracovníkov a odsúdených. Ide o prvý projekt vo Veľkej Británii, keď najhorší väzni budú od ostatných izolovaní v spoločnom objekte s elektronickým uzatváracím systémom, priemyselnou televíziou a osobnými identifikačnými kódmi strážcov, ktorí budú mať prístup k dverám. Britský kriminalista David Smith vidí príčiny veľkého nárastu kriminality v raste ekonomiky skôr ako v poklese životnej úrovne. "Zdá sa, že sme obeťami vlastného úspechu," komentoval najnovšie zistenia.
Autor: ALICA ČINČÁROVÁ, Londýn (Autorka je stálou