Pred 116 rokmi (24. marca 1882) oboznámil profesor Robert Koch odbornú verejnosť so svojím objavom bacila tuberkulózy. Jeho geniálny objav pôvodcu jednej z najvážnejších infekčných chorôb dal celému svetu možnosť účinne proti nej bojovať a pracovať na jej eliminácii. Aj napriek objavu účinných antituberkulotík a stanoveniu efektívnej stratégie prevencie a kontroly TBC sú však úvahy o jej eliminácii viac ako nereálne. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je tuberkulózou infikovaná až jedna tretina obyvateľov našej planéty, klinicky manifestnú TBC má 20 miliónov osôb a každoročne na ňu umierajú až 3 milióny ľudí. Tuberkulóza je treťou najčastejšou infekčnou chorobou a prvou v celosvetových prehľadoch úmrtnosti na infekčné choroby. Od storočnice objavu prof. Kocha je vždy 24. marec Svetovým dňom boja proti TBC.
ZDROJE NÁKAZY
V SR sú najčastejším zdrojom nákazy TBC u detí prekvapujúco rodičia a starí rodičia, pričom najčastejšou formou je pľúcna TBC. Najčastejšie infikovanými vekovými skupinami sú deti od 6 do 10 a od 10 do 14 rokov. Podľa odborníkov neliečený a nezistený človek je najhrozivejším zdrojom nákazy tuberkulózy pre deti. Jeden infikovaný človek totiž môže nakaziť 10-15 ľudí vo svojom okolí.
HROZIVÝ STAV V RUMUNSKU
Každé tri hodiny umrie jeden Rumun a takmer 70 ľudí denne sa nakazí TBC. Podľa oficiálnych údajov malo Rumunsko minulý rok jeden z najvyšších počtov ochorenia v Európe, pričom pomer je 104 prípadov na 100 000 obyvateľov. Celkový počet ochorení je 23 636. V Bukurešti je výskyt choroby 127 prípadov na 100 000 obyvateľov, štyrikrát vyšší, ako je priemer v západnej Európe. Lekári povedali, že nárast je najdramatickejší od 2. svetovej vojny a postihuje najmä ľudí vo veku od 20 do 50 rokov. Rumunské zdravotníctvo trpí spolu s ostatnými rezortmi na nedostatok financií, na národný program boja proti TBC by potrebovalo okolo 25 miliónov dolárov, čo sa zrejme nepodarí získať.
PRÍZNAKY CHOROBY
V počiatočnom štádiu nespôsobuje tuberkulóza výrazné ťažkosti. V tom je jej zákernosť. Ale pri pozornom sledovaní sa predsa len zjavujú určité príznaky u chorého, ktoré by mohli smerovať k lekárovi. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na kašeľ, pokašliavanie, niekedy na znižovanie hmotnosti, stratu chuti do jedla, zvýšenie teploty, najmä v popoludňajších hodinách, pichanie v hrudníku, nočné potenie a podobne. Tieto príznaky sa síce môžu vyskytnúť aj pri mnohých iných ochoreniach, podstatné je, aby lekár na tuberkulózu myslel ako na jednu z možností.
DIAGNOSTIKOVANIE
Tuberkulínový test je kožný test, pri ktorom sa tuberkulín vpichne do kože a keď sa osoba už raz TBC infikovala, reaguje pozitívne, čo sa prejaví vytvorením uzlíčka v mieste testu. Ak je test pozitívny a je podozrenie na ochorenie, robí sa rtg. snímka pľúc. Aj keď sa na snímke pľúc nájde nález, lekár si nemôže byť istý, či ide o TBC. Diagnózu môže určiť s absolútnou istotou, len ak sa mu podarí dokázať pôvodcu. Na tento účel slúži mikroskopické vyšetrenie spúta. Pri špeciálnom farbení vykašľaného spúta sa dajú pod mikroskopom sledovať tuberkulózne zárodky ako červené tyčinky v modrom poli. U pacientov, ktorí spútum prehĺtavajú, sa baktérie zisťujú zo žalúdočnej šťavy.
Autor: and