Otvorenosť ekonomík sa po zavedení spoločnej meny zníži, keďže transakcie denominované v euro sa nebudú zahŕňať do zahranično-obchodnej výmeny týchto krajín. Podiel exportu na HDP tak podľa F. Saintignyho klesne v prípade Francúzska a Nemecka z viac ako 20 % na 8 - 9 %, v Španielsku a Portugalsku to má byť pokles zo 17% na približne 5 % a vysoká otvorenosť belgického hospodárstva poklesne z takmer 70 % na menej ako 20 %. Celková otvorenosť ekonomík euro - zóny sa tak zníži na 8 až 9 %, čím sa podľa F. Saintignyho vyrovná rovnakému ukazovateľu v USA. Jednoznačným prínosom bude možnosť ľahkého porovnania cien produktov členských krajín menovej únie, ktoré budú uvedené v jednotnej mene, čím sa utvorí jeden veľký trh. Zároveň sa zníži riziko importovanej inflácie a fluktuácie menových kurzov.
Podľa hodnotenia Societe Generale sa s pravdepodobnosťou 100 % zaradia v roku 1999 medzi členské krajiny menovej únie Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Rakúsko a Fínsko. S pravdepodobnosťou 90 % to budú podľa F. Saintignyho Portugalsko a Španielsko, pravdepodobnosť vstupu Talianska je 85 %. Dánsko a Veľká Británia predbežne nejavia záujem o vstup, v prípade Veľkej Británie je to dokonca nemožné, keďže nie je členom Európskeho menového systému. Grécko nespĺňa ekonomické kritériá, takže šance jeho vstupu ohodnocuje Societe Generale nulou dokonca aj v roku 2002, keď sa začnú všetky trhové ceny uvádzať v euro. V časovom horizonte roku 2002 vstúpi s istotou 11 krajín, pravdepodobnosť vstupu Veľkej Británie je 50% (záleží čisto na politickom rozhodnutí), pravdepodobnosť vstupu Švédska je 30 % a Dánska 10 %.
Už 1. mája tohto roku budú známe definitívne výmenné kurzy národných mien za euro. Od budúceho roka budú možné vzájomné výmeny národných mien možné iba v prepočte cez euro. Rovnako sa národné meny nebudú kótovať na devízových trhoch voči svetovým menám (USD, JPY), iba voči euro. Prechod na obchodovanie v euro, ktoré bude mať vyšší kurz ako väčšina členských mien, spôsobí podľa F. Saintignyho dočasný pokles indexov na európskych burzách. Nebudú kótované ani národne medzibankové úrokové sadzby (IBOR), ktoré nahradí vážený index pre jednodňové depozitá Eonia (European Overnight Index Average) a EURIBOR, zostavovaný z úrokových sadzieb 64 vedúcich európskych bánk, ktorý nahradí LIBOR ECU. Keďže GBP nevstúpi do menovej únie, F. Saintigny očakáva istú konkurenciu v podobe londýnskeho medzibankového trhu, avšak všeobecné výhody eura spôsobia, že bude "obľúbenou menou".