V rámci programu výmenných návštev predstaviteľov maďarských a slovenských politických strán nadácie Sándora Máraiho navštívila v piatok Bratislavu výkonná podpredsedníčka vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Magda Kovácsová-Kósová. M. Kósová uviedla, že z pozície vládnej strany sa maďarskí socialisti usilujú na medzivládnej úrovni o dobré vzťahy so Slovenskom bez ohľadu na to, kto je ich partnerom. Pokiaľ však ide o spoluprácu medzi stranami, tam už rozhodujú určité spoločne vnímané hodnoty.
# Počas Vašej návštevy ste sa stretli s predstaviteľmi Strany demokratickej ľavice (SDĽ) a Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS). Ako by ste charakterizovali vzťahy a spoluprácu MSZP so slovenskými opozičnými stranami?
"Snažila som sa využiť svoju návštevu aj na to, aby som sa stretla s predstaviteľmi nám blízkych strán. Je prirodzené, že sme sa zhovárali hlavne o voľbách na Slovensku a o možnostiach uchovania ľavicových hodnôt v rámci koalície demokratických strán. Pred tromi týždňami sme v Budapešti prijali vedúcich predstaviteľov strán Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorí nás informovali o tom, prečo bolo na Slovensku potrebné zlúčenie politických síl rôznych zameraní do jedného celku."
# Ako by sa, podľa Vás, vyvíjala spolupráca medzi oboma štátmi, v prípade, že by na Slovensku došlo k zmene vlády?
"Je prirodzené, že maďarskí socialisti majú silný záujem na tom, aby sa v susedných krajinách, a teda aj na Slovensku demokratické sily posilnili. Keby došlo na Slovensku k zmene vlády, v každom prípade by to v medzivládnych vzťahoch s Maďarskom znamenalo zlepšenie a posilnenie. MSZP má veľké šance na víťazstvo v májových voľbách a pre prípad, že sa tieto prognózy vyplnia, môžem garantovať nezmenenú zahraničnú politiku Maďarska a nezmenenú susedskú politiku. Z našej strany existuje snaha o kontinuitu v rozvoji vzájomných vzťahov, ale to, či táto kontinuita dospie do kvalitatívne nového obdobia, to vo veľkej miere závisí od slovenských vnútropolitických udalostí."
# V minulosti sme boli svedkami viacerých, nie práve najzdvorilejších vyjadrení slovenských politikov na konto maďarskej politiky. Veľká časť slovenskej verejnosti iste oceňuje, s akou chladnou hlavou maďarská strana na takéto prejavy reaguje. Ale predsa, ako sa pozeráte na tieto prejavy a kde je tá hranica, po ktorú maďarská strana dokáže bez vyjadrenia protestu prijať slovenskú vládu za svojho partnera?
"Snaha o presunutie zodpovednosti na druhú stranu a tie obvinenia, ktorým občas musí čeliť maďarská vláda alebo maďarská menšina na Slovensku, tie nám samozrejme nepadnú dobre. Ale v politike sa nemožno uraziť. V politike treba vždy nájsť vhodnú odpoveď a treba vo vhodnom čase urobiť potrebné kroky. Maďarská vláda je presvedčená, že konfrontácia nepomáha ani Maďarsku, ani Slovensku a ani menšinám oboch štátov. Maďarská vláda však nemá dôvod na to, aby bola nervózna a urážlivá. Domnievame sa, že popudlivosť je prejavom slabosti a myslíme si, že máme dosť síl na to, aby sme boli trpezliví ešte aj v takom momente, keď by bola tvrdá reakcia namieste."