, povedal v piatok v čiernohorskej Podgorici osobitný americký splnomocnenec pre Balkán Robert Gelbard v rozhovore pre víkendové vydanie belehradského denníka Naša Borba.
Ani kosovskí Albánci neurobili z ich strany podľa jeho slov ešte dosť, hoci začali proces správnym smerom. Rugova vytvoril poradnú skupinu, čoskoro vznikne aj rokovací tím a podľa všetkého sa pracuje i na platforme rokovaní, povedal Gelbard. Rugova síce v liste šéfom diplomacií štátov kontaktnej skupiny vyjadril pripravenosť na rokovania bez predbežných podmienok, to však zatiaľ nepotvrdil, hoci zastáva nenásilné metódy, pokračoval americký diplomat. Prekážky sa ale nemôžu odstrániť iba zasadnutím za rokovací stôl. Trvanie Srbska na tom, aby rokovanie viedla srbská vláda, a nie vláda Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) na čele s Miloševičom, naviac znamená, že Belehrad sa pokúša vnútiť predbežné podmienky a vopred ovplyvniť ich výsledok. Preto sa pochopiteľne bezvýhradným sympatiám medzinárodnej verejnosti tešia Albánci, poznamenal americký diplomat.
Piatková neochota Slobodana Miloševiča stretnúť sa s predstaviteľom USA a Európskej únie (EÚ) na rozhovoroch o záveroch schôdze kontaktnej skupiny i deklarovanie nepripravenosti vlády JZR seriózne rokovať s Albáncami podľa Gelbarda vyvoláva veľké znepokojenie i obavy, že vedenie je i naďalej rozhodnuté viesť krajinu do ešte väčšej izolácie.
Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK), ktorú USA dôrazne odsudzujú, si získava sympatie čiastočne i vďaka absolútne hlúpej taktike a stratégii vlády. Polícia sa prakticky stala spojencom UCK, pokračoval americký vyslanec, a z nevinných obetí brutálnych zásahov sa stali mučeníci. Lepším spôsobom boja proti terorizmu v Kosove je podpora umiernených albánskych politikov, ale i ekonomického, sociálneho a politického rozvoja, povedal americký diplomat v rozhovore pre denník Naša Borba.