Dňa 25. marca slovenská koalícia, opozičná voči vláde Vladimíra Mečiara, zorganizovala v Bratislave míting. Vyše 30 tisíc jeho účastníkov protestovalo proti antidemokratickým krokom vlády. Ak informácie o tejto udalosti dôjdu až do ruskej spoločnosti, tento fakt bude pre mnohých nečakaný. Oficiálne masovokomunikačné prostriedky Ruska o Slovensku skoro neinformujú. Nedávna návšteva štátneho tajomníka ministra zahraničných vecí SR Jozefa Šestáka v Moskve sa uskutočnila v úplnej tichosti - médiám oznámili, že jednoducho dlho nebol v Moskve. A zatiaľ obsah jeho rozhovorov s ministrom zahraničných vecí Jevgenijom Primakovom mohol byť dôležitý. Na vážnosť situácie na Slovensku poukazujú demarše vplyvných a vážených medzinárodných organizácií. Na rozdiel od Západu si oficiálna Moskva nástojčivo nechce si všimnúť, že Slovensko sa začína meniť na jeden z bodov nestability v Európe. Na ruskom ministerstve zahraničných vecí si myslia, že sa nič zvláštne nedeje. "Slovensko nie je postihnuté krízou, ale predvolebným bojom." Mimochodom, takto komentuje udalosti aj slovenské veľvyslanectvo v Moskve. "Diplomatickú čistku" v podobe výmeny bezmála troch desiatok veľvyslancov za diplomatov, ktorí, povedané slovami Mečiara, súhlasia s novou politikou vlády, komentuje veľvyslanectvo ako obvyklú rotáciu kádrov, ktorá si nezasluhuje väčšiu pozornosť širšej verejnosti a novinárov.
Na jar minulého roka si ruské ministerstvo zahraničných vecí, ako informovali jeho úradníci, aj tak muselo vyjasňovať veci s vládou Mečiara pre veľmi otvorenú reportáž ruskej televíznej stanice NTV, v ktorej sa hovorilo o zmarení referenda o vstupe do NATO a priamej voľbe prezidenta (o reportáži informovalo i SME - pozn. r.). Nemá význam "urážať priateľský štát", komentovalo incident ministerstvo.
Zatvárajúc oči pred reálnym významom udalostí na Slovensku a staviac na akoby "lojálnu" proruskú skupinu Moskva riskuje. Veď v skutočnosti skupina Mečiara sleduje vlastné záujmy a používa ruský faktor ako jeden z inštrumentov v boji o moc. Pred tridsiatimi rokmi Moskva nevedela oceniť význam Pražskej jari, ktorá signalizovala začiatok krachu komunistického systému v Európe. Ak teraz nepochopí význam začínajúcej sa "bratislavskej jari", tak súčasná ruská vláda sa môže stretnúť s nepríjemnosťami.
Autor: PRE SME - MARINA KALAŠNIKOVOVÁ, Moskva (Autorka je