ký dramatik, prozaik a žurnalista Ion Luca Caragiale (1852-1912) pred 114 rokmi. Režisér Ľubomír Vajdička, so svojím osvedčeným tímom (dramaturg Roman Hertus, scéna Jozef Ciller, kostýmy Milan Čorba, hudba Peter Mankovecký), siahol po hre, ktorá je v Rumunsku mimoriadne populárna a považuje sa za Caragialeho prioritné dielo. Samotného autora v Rumunsku chápu podobne ako Angličania Shakespeara, alebo Francúzi Moliéra. Napokon, svedčí o tom aj záujem pracovníkov rumunskej ambasády v Bratislave, ktorí vraj zobrali pokladňu SND útokom... Stratený list je komédia s prvkami absurdity - napokon, ku Caragialemu sa hlási aj samotný Ionesco. Je ironickým pohľadom na spoločenské a politické dianie v Rumunsku na konci 19. storočia, no svojimi rezonanciami so súčasným Slovenskom bude zaujímavá aj pre nášho diváka. Odohráva sa v malom okresnom mestečku, kde práve vrcholí predvolebný boj a dovolené je všetko: vydieranie, machinácie, preskoky zo strán do strán, falšovanie. Zo vzájomných intríg medzi dvoma stranami ako obyčajne profituje tretí... Caragileho pohľad na rumunskú spoločnosť bol taký kritický a otvorený, že bol po napísaní hry obvinený z antipatriotizmu a antinacionalizmu. Ku sklonku života sa zatrpknutý "ukryl" do Berlína, kde žil až do konca svojho života.
"Či som hľadal a vytváral nejaké akcenty pre dnešok? Vôbec to nebolo potrebné. Obecenstvo v tomto prípade nemusí nič čítať medzi riadkami, má to tam všetko naservírované na rovinu," hovorí o hre Ľubomír Vajdička. Podľa neho je téma hry neprekonaná aj po 114 rokoch. "A nielen politickými reáliami, ale aj myšlienkou, ktorú Caragiale rozvíjal - neschopnosť hovoriť to, čo si skutočne myslíme, neochota dohodnúť sa, resp. ochota vymýšľať za každú cenu konflikty. Ak porovnávam Stratený list s nedávnou premiérou Pirandellovej hry Šesť postáv hľadá autora, je možno menej filozofujúca, nestojí až tak na texte, ale je hutnejšia a údernejšia."
Stratený list nie je na Slovensku uvádzaný prvý raz, už v roku 1953 túto hru v Bratislave režíroval Ivan Lichard. Hlavnú postavu Stefana Tipatescua, ktorú dnes stvárňuje 24-ročný Milan Mikulčík, hral vtedy Mikuláš Huba, ktorý bol v tej dobe o viac ako 10 rokov starší. Hra má taký nadčasový text a tematiku, že Vajdička aj dnes použil vtedajší preklad Jindry Huškovej. "Napriek vyše storočnému veku hry sme hercov, z ktorých viacerí na čele s Mikulčíkom patria do najmladšej hereckej generácie, vôbec nemuseli presviedčať, prečo sme vytiahli práve tento titul." V ďalších úlohách sa predstavia Emil Horváth, Juraj Slezáček, Vladimír Durdík, Richard Stanke, Vladimír Obšil. Jedinú ženskú postavu si zahrá Zdena Studenková. Po prvej a druhej premiére dnes a zajtra bude hra v tomto mesiaci uvedená ešte 29. marca.
Autor: SME - ata