# Akú máte v rámci misie predstavu o zlepšení obrazu Slovenska v zahraničí, o ktorom vládna koalícia deklaruje, že je dielom opozície?
"Príprava na post a vykonávanie funkcie predsedníčky minuloročnej konferencie práce v Ženeve neboli na moje meno, na moju osobu, to bolo pre Slovensko. Tie skúsenosti sa dajú aplikovať na stratégiu pri kandidatúre na nestáleho člena Bezpečnostnej rady. SR má v zahraničí na pôde špecializovaných agentúr, alebo priamo OSN, dobré meno. Svetová verejnosť akceptuje Slovensko."
# Vládna koalícia však opakovane zdôrazňuje, že zásluhou opozície sa v zahraničí šíri o Slovensku negatívny obraz.
"Slovensko má dobré meno v zahraničí, ale mohlo by ho mať aj lepšie."
# Po odchode na misiu pri OSN mienite vystupovať po vládnej línii, alebo ste pripravená zastupovať všetkých občanov Slovenska?
"Som viazaná vládnym programom. Kandidatúra na post člena OSN má nadčasový, nadstranícky charakter. Po voľbách bude mať ktorákoľvek vláda určite záujem, aby sa SR zviditeľňovala na pôde OSN aj naďalej. Išli by sme sami proti svojim záujmom, keby sme postupovali inak. Predpokladám, že na poste preto aj po prípadnej zmene vlády zostanem tri, štyri roky."
# Neuvažujete o vystúpení z HZDS?
"Neuvažujem."
# Keď bude nová vláda prejavovať záujem o vašu politickú nezávislosť, ako budete reagovať?
"Ako členka HZDS som sa v zahraničí nikdy nestretla s odmietavým stanoviskom. Bola som funkcionárka HZDS ako ministerka, bola som akceptovaná vždy, a bolo to tak aj v Ženeve. Absolútne tam nepadla podmienka, že musí byť predseda takejto významnej konferencie politicky nadstranícky, že by nemohol byť funkcionárom určitého politického subjektu. Na aprílovom sneme už nemienim kandidovať na žiadnu funkciu v HZDS."
# Keby ste sa však mali rozhodnúť medzi zotrvaním v začatej misii, od ktorej očakávate získanie nestáleho členstva Slovenska pri Bezpečnostnej rade OSN, a medzi zotrvaním v HZDS, čo bude pre vás prioritou?
"Moje členstvo v HZDS nemá nič spoločné s mojím ďalším fungovaním."