"Tretí bod vtedajších požiadaviek - to znamená občianske práva - ostáva vo veľkej miere aktuálny. Občianske práva na Slovensku nie sú zabezpečené, a preto je manifestácia na námestí opäť potrebná."
# Je podľa vás ohrozená sloboda občanov?
"Áno. Vidíme to na prípadoch, keď ľudí nútia vstupovať do HZDS, ak si chcú udržať pracovné miesto, na vytváraní privatizačnej vrstvy funkcionárov HZDS, ktorí bohatnú na úkor radových občanov Slovenska, na návrhu volebného zákona, ktorý manipuluje s volebnými podmienkami tak, aby sa opozícia ťažšie dostala k vláde, a aj na raste kriminality."
# Na prvú sviečkovú manifestáciu vyzývali disidenti, ktorí mali v spoločnosti istú morálnu autoritu, avšak v súčasnosti sú jej organizátormi poslanci parlamentu. Myslíte si, že takýmito protestnými zhromaždeniami dosiahnete podobný efekt ako v roku 1988?
"Vtedajšia sviečková akcia bola v deň svojho konania potlačená vodnými delami. O pol druha roka zvíťazila. Nikdy nie je zbytočné bojovať za slobodu a demokraciu. Určitá zmena oproti roku 1988 nepochybne nastala a prejavuje sa v tom, že teraz na manifestáciu nevyzvali disidenti, ale opoziční poslanci."
# Medzi organizátormi sviečkovej akcie v roku 1998 sú bývalí disidenti aj bývalí členovia komunistickej strany. Nie je v tom ukrytý paradox?
"Na Slovensku je mnoho vnútorných paradoxov a tento je z nich najprijateľnejší. Bývalí disidenti sa nemôžu stavať do exkluzívneho postavenia, pretože žiadne exkluzívne postavenie nemajú. Napokon by im to iba poškodilo."
# Vládny denník napísal, že opozícia chce "v duchu scenára z novembra 1989 vyvolať provokácie", pričom sa pokúsi o zverejnenie informácie "o smrti jedného z účastníkov" demonštrácie...
"Texty v Slovenskej republike iba potvrdzujú, ako málo sa za desať rokov na Slovensku zmenilo. Takéto zastrašovanie ľudí je podobné vtedajšej komunistickej propagande."