Radosť z Oscarov nemali iba tvorcovia Titanicu

Od začiatku bolo jasné, že to bude večer Titanicu, ale aj pokusov o nápor zo strany jeho silných konkurentov. Jubilejný 70. ceremoniál udeľovania Oscarov v pondelok v losangeleskom Shrine Auditoriu iba potvrdil, že v roku katastrofickej veľkoromance ...

Od začiatku bolo jasné, že to bude večer Titanicu, ale aj pokusov o nápor zo strany jeho silných konkurentov. Jubilejný 70. ceremoniál udeľovania Oscarov v pondelok v losangeleskom Shrine Auditoriu iba potvrdil, že v roku katastrofickej veľkoromance režiséra Jamesa Camerona vzniklo niekoľko ďalších diel, ktorými sa museli spokojní tvorcovia historicky najdrahšieho filmu zaoberať. Mimoriadne silnú pozíciu komédie As Good As It Gets (Tak dobre, ako sa len dá) potvrdilo jej absolútne víťazstvo v hlavnej hereckej kategórii. Jack Nicholson a Helen Huntová, ktorí si už predtým zhodne poodnášali Zlaté glóbusy i ceny Združenia filmových hercov, nenašli premožiteľov ani teraz. Vydarený comeback dojemne prekvapenej Kim Basingerovej v ešte vydarenejšej čiernej gangsterke L. A. Confidential (L. A. - Utajené skutočnosti) jej takisto priniesol Oscara, napriek americkej preferencii výkonu 87-ročnej Glorie Stuartovej za vedľajšiu úlohu v Titanicu. Tipy divákov na tribúnach overil už šesť hodín pred samotným večerom moderátor úvodného programu. Podľa razancie potlesku dali svoje hlasy filmu Titanic, hercom Jackovi Nicholsonovi a Robinovi Williamsovi i herečkám Kate Winsletovej a Glorii Stuartovej. Vyšli im prvé tri odhady, Oscara za vedľajšiu rolu v snímke Good Will Hunting (Dobrý Will Hunting) si odniesol Robin Williams, ktorý sa nechal počas svojho príchodu do auditória v radostnom vytržení komika ochotne odfotografovať s malým černošským dievčatkom. O chvíľu už mal radosť nielen zo svojho ocenenia, ale i z Oscara pre mladých scenáristov jeho filmu Bena Afflecka a Matta Damona. Za adaptovaný scenár patrí Oscar dvojici Brian Helgeland a Curtis Hanson, autorom spomínanej kriminálnej drámy L. A. Confidential.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kategória neanglicky hovoreného filmu zostala záležitosťou Holandska. Režisér a spoluscenárista Mike van Diem neskrýval sebavedomie a tešil sa spolu s viacerými členmi svojho tímu, vrátane herca Jana Decleira - predstaviteľa syna počatého nešťastným vzťahom despotického muža a jednoduchej, ale citovo silnej ženy. Krutá dráma Character (Charakter) vznikla podľa rovnomennej novely holandského spisovateľa F. Bordewijka. Rok po Janovi Svěrákovi s Koljom tak triumfoval ďalší mladý filmár, zhodou okolností s rovnakým štartom svetovej kariéry. Ešte pred "veľkým" Oscarom dostali obidvaja študentského: Svěrák v roku 1989 za Ropákov a van Diem o dva roky neskôr za 45-minútový psychologický thriller Alaska. Česká republika sa však na Oscaroch nestratila ani tento rok. Hoci v zozname nominovaných figurovalo jediné české meno, zlatá soška sa mu nevyhla. Animátor a režisér Jan Pinkava (34), autor víťazného krátkeho animovaného filmu Geri`s Game (Geriho hra), sa narodil v Prahe v rodine prozaika Jana Křesadla. V detstve spolu s rodinou emigroval do Veľkej Británie, kde vyštudoval teóriu robotiky, a neskôr sa vysťahoval do USA. Tu ho zamestnala renomovaná firma Pixar, ktorá sa výrazne podieľala na výrobe prevratne počítačovo animovaného filmu Toy Story (Príbeh hračiek) a ktorá v súčasnosti pracuje na ďalšom filme z dielne Walta Disneyho. Geriho hra má štyri minúty a jej výroba trvala dva roky. Pinkavovi sa v nej pomocou počítačovej animácie podarilo dosiahnuť dokonalú ilúziu ľudskej postavy, predovšetkým v detailoch vlasov a zvráskavenej pokožky. Pri výrobe snímky boli použité nové animačné postupy, z ktorých tri si tvorcovia nechali patentovať. Príbeh starého muža Geriho (meno je narážkou na slovo geriatrický) sa odohráva na lavičke v parku, kde sám so sebou hrá šachovú partiu o zubnú protézu. Počas hry sa jeho osobnosť rozdvojuje, figúra je zámerne skreslená a svojou podobou bábky pripomína diela Jiřího Trnku.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko asi tak skoro oscarové šťastie mať nebude. V posledných rokoch boli v hre iba diela Martina Šulíka (na tento rok krajina márne navrhla Orbis pictus), a keďže je všeobecne považovaný za najvýznamnejšieho a aj v zahraničí známeho predstaviteľa novej slovenskej kinematografie, bude pravdepodobne treba čakať na jeho ďalší a lepší film. Zato zastúpenie novinárskej obce má Slovensko bohaté. Oproti minulému roku ku vtedy jedinému denníku SME pribudli dva štáby vyrábajúce relácie pre Slovenskú televíziu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 650
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 420
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 306
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 425
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu