NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár zaznamenal v piatok voči jenu mierne straty vďaka špekuláciám, že japonská centrálna banka intervenovala s cieľom zabrzdiť pád japonskej meny. Dolár mierne poklesol aj voči nemeckej marke, čoho čiastočnou príčinou bolo víkendové stretnutie ministrov financií krajín EÚ a guvernérov centrálnych bánk v britskom Yorku. Stretnutie je známe ako Ecofin. Pokles dolára voči marke bol tiež dôsledkom stabilného rastu počas minulého týždňa z úrovne 1,81 DEM na 1,83 DEM. Dolár skončil v piatok voči jenu na 130,45 JPY/USD (vo štvrtok skončil na 130,75 JPY/USD). Počas dňa kolísal medzi úrovňami 129 a 131,30 JPY. Voči nemeckej marke poklesol zo štvrtkových 1,8322 DEM na piatkový záver 1,8315 DEM. Chýry o intervencii japonskej centrálnej banky (predaje dolára) mali na trh nakoniec limitovaný vplyv, keďže pozornosť účastníkov trhov sa sústredila na slabú japonskú ekonomiku a na pochybnosti, že japonská vláda bude schopná vypracovať dôveryhodný plán ekonomickej stimulácie. Dolár skončil viac ako 1 jen nad denným minimom. Japonsko by malo schváliť nový balík ekonomických opatrení 27. marca, avšak obchodníci pochybujú, že tento balík bude zahŕňať zníženie daní z príjmov. Náklady na ekonomické opatrenia sa odhadujú na 10-15 biliónov jenov. Pokles dolára voči marke bol tiež dôsledkom stabilného rastu počas minulého týždňa z úrovne 1,81 DEM na 1,83 DEM. Vo štvrtok vyskočil dolár voči jenu na nový dvojmesačný rekord, a taktiež voči ostatným svetovým menám zaznamenal rast. Príčinou boli správy o poklese obchodného deficitu USA s kľúčovými obchodnými partnermi, ako aj správy o znížení dôvery v podnikateľský sektor v Nemecku. Dolár spočiatku poklesol voči japonskému jenu, pretože jeden z japonských finančných predstaviteľov apeloval na tokijskú vládu, aby znížila dane s cieľom stimulácie japonskej ekonomiky. Špekulácie o radikálnych opatreniach na stimuláciu japonskej ekonomiky podporili nákupy jenov voči doláru. Boli však tiež zverejnené správy, že japonské ministerstvo financií sa nepostaví proti rastu doláru voči jenu po skončení súčasného fiškálneho roku 31. marca. Obchodníci sa totiž obávali, že pri raste doláru nad 130 jenov sa japonská centrálna banka rozhodne prudko predávať doláre na medzinárodných trhoch. Podľa zverejnenej správy sú japonskí predstavitelia ochotní tolerovať pohyb dolára až na 135 až 140 jenov.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že import prevýšil v januári export o 12,04 mld USD, čo bol najvyšší deficit v šesťročnej histórii zverejňovania uvedenej obchodnej správy. Za normálnych okolností by takáto správa zasiahla dolár veľmi negatívne, lebo rast domácich nákupov importovaných tovarov zvyšuje celkovú zásobu dolárov a znižuje jeho hodnotu. Avšak deficit USA s hlavnými obchodnými partnermi (Japonsko, západná Európa a Kanada) sa znížil. Príčinou rastu celkového deficitu bola zimná finančná kríza na ázijských trhoch. Prudké oslabenie juhoázijských mien totiž výrazne zvýšilo konkurencieschopnosť exportovaných produktov z juhovýchodnej Ázie. Táto správa naznačila, že americká ekonomika si udržiava silu a situácia v obchodnej bilancii USA sa zlepší v okamihu stabilizácie ekonomík v Ázii.
Dolár vzrástol voči európskym menám po správe vplyvného nemeckého výskumného inštitútu Ifo, že dôvera v západonemecký podnikateľský sektor v februári poklesla. Dolár vo štvrtok skončil voči jenu s prírastkom na úrovni 130,73 JPY/USD zo stredajšej úrovne 130,10 JPY. Voči nemeckej marke dolár posilnil na 1,8329 DEM z 1,8269 DEM.