ž, pútnik. Niektorí sa však nikdy domov nevrátia. Tisíce z pútnikov zostávajú v Saudskej Arábii a hľadajú tu lepšie zárobky. Saudské úrady však mnohých z nich vypátrajú a deportujú. Po minuloročnej púti z krajiny vykázali 10 000 ľudí. Hlavne deťom sa podarí cez policajnú sieť prekĺznuť, čaká ich však väčšinou len žobranie. Zatiaľ čo veľa pútnikov sa dostane cez púť do konfliktu s islamským zákonom, ďalších čaká smrť pri samotnom pútnom rituáli. Minulý rok silný vietor rozdúchal oheň z jedného stanu po celom tábore. Prišlo pritom o život 343 ľudí, 1500 sa zranilo a 70 000 stanov zhorelo. Oheň sa pravdepodobne rozšíril od plynového horáka, na ktorom si jeden z pútnikov pripravoval jedlo. Tohto roku sú pripravené tisíce stanov z ohňovzdorného materiálu. Sú zakázané aj plynové variče a namiesto nich sa bude používať drevo, uhlie a petrolej.
Mekka pamätá aj ďalšie tragédie. V roku 1994 tu dav ušliapal 270 osôb a predtým prišlo o život 1426 ľudí. Pri politickom zhromaždení usporiadanom šiítskymi moslimami prišlo v zrážkach s políciou v roku 1987 o život 402 ľudí.
Organizácia islamskej konferencie (OIC) stanovila kvótu, podľa ktorej môže do Mekky prísť z každej moslimskej krajiny 100 pútnikov na každý milión obyvateľov. Pútnické obrady vrcholia desiatym dňom, keď sa pri sviatku íd al-adhá obetuje ovca. Tohto roku už do Saudskej Arábie doviezli 300 000 zvierat. Dátum púte pripadá tohto roku asi na prvý týždeň apríla. Už teraz je v Saudskej Arábii 300 000 moslimov zo zahraničia pripravených vykonať hadždž. Ešte pred polstoročím sa do Mekky ročne dostalo len asi 10 000 moslimov, ktorí putovali v karavánach a trvalo im až dva roky, než vykonali púť. Teraz je všetko vďaka leteckej doprave zredukované na niekoľko týždňov. V čase hadždža pristáva v saudskej Dídde 4000 letov 60 leteckých spoločností.