PAVOL RAJTÁR, horský vodca z povolania, Starý Smokovec: "Počasie okrem niekoľkých výnimočných dní bolo priam ideálne na lezenie. Príčinu vidím v neúmerne vysokých ambíciách mnohých návštevníkov hôr. Ku kvalitnému výstroju totiž patrí aj technická úroveň horolezectva, naštudovanie výstupovej cesty, vhodný čas nástupu na túru, premyslená taktika, ale aj osobná etika každého z partnerov na lane. Myslím tým schopnosť vedieť sa radšej spod vrcholu vrátiť, ako ho dosiahnuť za akúkoľvek cenu. Všetky tieto vlastnosti musí mať profesionálny horský vodca, ktorý klientovi garantuje podstatné zníženie rizík."
VIKTOR BERÁNEK, chatár v chate pod Rysmi (2500 m): "Pamätám si aj roky s vyšším počtom tragédií nie za niekoľko mesiacov, ale za jeden deň, keď v 74. roku v lavíne zahynulo v Mengusovskej doline 13 študentov počas lyžiarskeho kurzu. Dôvody tohtoročnej úrazovosti sú čiastočne v tom, že pohyb vo vysokých horách je vždy v princípe nebezpečný a riskantný. Extrémne teplé počasie od polovice februára, keď pršalo aj v najvyšších polohách Tatier a v noci mrzlo, bolo konkrétnou príčinou smrteľných pádov horolezcov."
JURAJ SETTEY, pracovník Strediska lavínovej prevencie Horskej služby, Jasná pod Chopkom: "Jednou z príčin nehôd v horách je aj skutočnosť, že mnohí návštevníci prichádzajú neinformovaní. Mnohí sadnú v Prahe či Bratislave na rýchlik, v Poprade či v Liptovskom Mikuláši sa rovno z vlaku rútia do hôr, nevediac, čo ich tam čaká, a nešťastie sa pritrafí aj veľmi skúseným ľuďom. Pritom dnes už skutočne nik nemôže povedať, že nemá informačné zdroje. My denne informujeme o aktuálnej situácii v slovenských horských oblastiach na základe praktického sledovania situácie a v spolupráci so SHMÚ."
MARIÁN STANKO, pracovník Horskej služby Slovenský raj, Čingov: "Kedysi sa turisti vyberali na túry skoro ráno, teraz badať tendenciu, že ľudia sa na ne vyberajú neskoro, často až okolo poludnia. Zabúdajú, že v zime sa v horách rýchlo stmieva a riskujú zablúdenie. Aj my sme mali počas zimy niekoľko pátracích akcií práve preto, že ľudí zastihla v teréne tma. Našťastie, skupinu poľských školákov, dvoch chlapcov zo Spišských Tomášoviec i turistov, ktorí nás volali na pomoc mobilom, sme vždy našli v poriadku."
Ing. JÁN PEŤO, náčelník Strediska lavínovej prevencie Horskej služby, Jasná pod Chopkom: "Okrem kvalitných informácií o stave snehu a počasí v cieli by si návštevník hôr mal túru plánovať vopred, vrátane poznania lavinózneho terénu. Mal by mať pripravenú aj ústupovú cestu, prevenciou úrazov sú znalosti základných pravidiel pohybu v lavinóznom teréne. U nás k tomu máme k dispozícii i niekoľko kvalitných príručiek. História lavínových nešťastí v slovenských horách je totiž veľmi smutná - v roku 1929 v osade Rybô zahynulo v lavíne 18 ľudí a v roku 1968 zasiahla lavína na Kubínskej holi 56 ľudí, 6 z nich zahynulo a vyše 20 bolo zranených."
Autor: maxy, eb