Správu cestovného ruchu (SCR) najčastejšie spájame s letnou turistickou sezónou a otvorením termálneho kúpaliska Štrand. Čím však žije správa v tomto období? Na to sme sa spýtali riaditeľa SCR Nové Zámky Teodora Ďurčeka.
"V súčasnosti máme v prevádzke štyri strediská, ktoré sú k dispozícii pre verejnosť, prípadne pre športovcov. Je to zimný štadión, Relax komplex s krytou plavárňou, futbalové štadióny a športová hala. V športovej hale sme prostredníctvom dodávateľskej organizácie robili opravu, kde sa v zmysle projektovej dokumentácie zabezpečovala statika podľa požiadaviek projektanta. Túto halu pripravujeme na ďalšiu rekonštrukciu, ktorá už bola odsúhlasená na mestskom zastupiteľstve, v celkovom náklade zhruba 20 miliónov korún. V súčasnosti vrcholia prípravy na letnú turistickú sezónu na termálnom kúpalisku Štrand. Tu robíme generálnu opravu detského areálu. Meníme už poškodenú povrchovú úpravu bazénov za novú sklolaminátovú. Robíme aj úpravu v rekreačnom sedacom bazéne, odstraňujeme poškodené časti a aj tento bazén bude mať nový povrchový náter."
NAŠE NOVOSTI, Nové Zámky
Od prezidenta k lesákom
História tzv. "malého zámočku" v Topoľčiankach sa začala písať v roku 1907, keď bol postavený Habsburgovcami a spolu s vybudovanou "veľkou zvernicou," ktorá je jednou z najväčších v strednej Európe, slúžil na poľovnícke účely svojho majiteľa. Jeho poľovnícky charakter sa zachoval aj v ďalších rokoch, keď už ako majetok štátu bol v správe Lesov v Topoľčiankach. Svojmu účelu slúžil až do roku 1993, keď bol odovzdaný do vlastníctva Kancelárie prezidenta SR spolu s priľahlým anglickým parkom o výmere cca 30 ha. Po viacerých rokovaniach za podpory čelných predstaviteľov našej republiky bol v roku 1996 znovu prevedený do správy vtedajších Západoslovenských lesov Bratislava, š. p., odštepný lesný závod Topoľčianky. Vzhľadom na to, že bol necelé tri roky prázdny a bez užívania, spustol a bolo potrebné urobiť - aj vzhľadom na jeho celkový stav - komplexnú rekonštrukciu s tým, aby bola zachovaná jeho historická hodnota. To v plnej miere vyžadoval Slovenský pamiatkový ústav, nakoľko ide o národnú kultúrnu pamiatku. Rekonštrukcia objektu sa začala v novembri 1997, termín ukončenia rekonštrukcie je december 1998. Rozpočtové náklady na zámoček aj s priľahlým okolím predstavujú necelých 30 mil. Sk. Cieľom rekonštrukcie je dať túto kultúrnu pamiatku v maximálnej miere do pôvodného stavu, ale aj prispôsobiť ju účelu, ktorému bude slúžiť v budúcnosti, a to je vytvárať podmienky na zabezpečenie štátnej reprezentácie na úseku poľovníctva a služieb s tým spojených.
Záujem o nemocnicu
Nemocnica s poliklinikou v Krompachoch bola zaradená medzi zdravotnícke zariadenia, ktoré by mali byť v priebehu tohto roka sprivatizované. Manažment nemocnice vypracoval základný privatizačný projekt, ktorý bol zaslaný na Ministerstvo pre správu a privatizáciu SR. Projekt uvažuje o bezplatnom prevode nemocnice do majetku mesta a do správy akciovej spoločnosti, ktorú by vytvoril manažment nemocnice, podnikateľské subjekty a mesto Krompachy. Podľa dostupných informácií, ktoré poskytol primátor Ladislav Mikloš, sa na ministerstvo dostali aj ďalšie dva projekty od košických spoločností, ktoré majú záujem o privatizáciu nemocnice formou priameho predaja. Bližšie údaje o spomínaných firmách z Košíc nie sú známe. Krompašská nemocnica zabezpečuje lekársku starostlivosť pre spádovú oblasť s 25 tisícmi obyvateľov. V súčasnosti má na ôsmich oddeleniach k dispozícii 245 lôžok a zamestnáva 357 pracovníkov. Účtovná hodnota jej majetku je 44 miliónov. Zadlženosť sa pohybuje na úrovni 20 miliónov, pohľadávky zdravotných poisťovní predstavujú 10 miliónov korún. SPIŠSKÝ KURIÉR